Problemy z oddawaniem moczu a BPH

Mój znajomy lat 69 ma PSA 10. Biopsja stercza nie wykazała raka, a jedynie BPH. Co ciekawe, znajomy twierdzi iż nie odczuwa żadnych problemów z prostatą (nie wstaje w nocy do toalety, nie ma problemów z erekcją, oddawanie moczu nie jest utrudnione i częste). Ja mam 68 lat, niższe PSA niż u niego (6,5), też zdiagnozowany BPH, ale odczuwam problemy z oddawaniem moczu. Czy przy PSA 10 rzeczywiście można nie odczuwać problemów z prostatą, czy znajomy zwyczajnie kłamie ?

Szanowny Panie,
Przede wszystkim PSA jest markerem raka prostaty i nie ma związku z objawami czy też brakiem występowania objawów z oddawaniem moczu czy erekcją. Przebieg BPH jest u każdego pacjenta inny. Zależy m.in od takich czynników jak wielkość gruczołu krokowego. Może być tak, że pacjent z małym gruczołem krokowym będzie odczuwał silne objawy dyzuryczne, a pacjent z dużym gruczołem krokowym będzie miał bardzo małe objawy, albo odwrotnie. Reasumując, Pana znajomy może nie odczuwać problemów z prostatą mimo PSA 10 i zdiagnozowanego BPH, albo po prostu przyjmuje skuteczne preparaty na BPH, które znoszą objawy dyzuryczne.
Pozdrawiam,
A.C