Problemy z oddychaniem podczas treningu a ryzyko astmy

Witam. Ostatnio na moim pierwszym profesjonalnym treningu musiałam się zatrzymać, aby intensywnie i głęboko pooddychać. Co więcej, jestem już dzień po nim a nadal czuje, że jakoś "inaczej-ciężej" mi się oddycha. W trakcie wakacji rekreacyjnie biegałam i również mimo, że sił do biegu miałam jeszcze sporo to musiałam robić przerwy głównie po to, aby sobie "powdychać". Czy to astma czy wyolbrzymiam problem i to zwyczajne następstwo wysiłku?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Aby stwierdzić astmę niezbędne jest wykonanie badania spirometrycznego.
Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty i poprosić o skierowanie do pulmonologa lub bezpośrednio na badanie spirometryczne.
Wyniki badań muszą zostać skonsultowane ze specjalistą.
Nie ulega wątpliwości, że występujące objawy mogą niepokoić i być objawami jednej z chorób płuc (np. astmy wysiłkowej), dlatego warto wykonać diagnostykę w możliwe najwcześniejszym terminie.