Problemy z oddychaniem - z czego wynikają?

Witam, mam kłopoty z oddychaniem. Bardzo często, a od ponad roku stale czuję się niedotleniony i kilka razy na minutę mam odruch ziewania. Takie prawdziwe ziewnięcie, tj. duże zaczerpnięcie powietrza. Nie zawsze mi się udaje, chociaż czuję, że muszę to zrobić. Głębokie oddechy niczego nie zmieniają. Zwiększona aktywność sportowa też niczego nie zmienia. Nawet po delikatnym przebiegnięciu się w parku celem dotlenienia, nie czuję się dotleniony i dalej chce mi się ziewać. Od 10 lat mam nadciśnienie tętnicze, przez wiele lat zażywałem Atenolol, który prawie spowodował u mnie cukrzycę, ponieważ wg. najnowszych badań jest diabetogenny. Obecnie od roku zażywam Amlopin. Cierpię dodatkowo na artymię serca, która dzięki tabletkom na nadciśnienie została "opanowana". Nie wiem, czy ma to związek ze sprawą, ale w nocy nie mogę spać. Boli mnie głowa i mam wrażenie jakby miało mi coś strzelić w głowie. W takich chwilach mam odczucie jakby drgawek głowy. Pomaga zażycie aspiryny. Czuję się po niej zdecydowanie lepiej. Poproszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Problemy z oddychaniem mogą mieć wiele przyczyn. Trudno jest zweryfikować na podstawie Pana opisu, co jest ich przyczyną.
Aby odpowiedzieć na to pytanie niezbędna jest odpowiednia diagnostyka.
Pisze Pan, że cierpi na nadciśnienie, arytmię i bóle głowy. Objawy te mogą nasuwać podejrzenie  obturacyjnego bezdechu sennego, gdyż objawy, które Pan prezentuję często współistnieją z tą chorobą.
Jednak jak już wcześniej wspomniałam, bez diagnostyki nie możemy postawić rozpoznania.

Przyczyną duszności może być również nieprawidłowość w budowie jamy nosowej, chroby płuc, serca i wiele innych.
Lek który Pan stosuje może również powodować działania niepożądane takie jak bóle głowy czy bezsenność, dlatego warto wspomnieć o Pańskich dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu, gdyż być może zmiana leku rozwiąże problem.

Jeżeli nie przyniesie to pożądanego efektu, warto wybrać się na wizytę do laryngologa i pulmonologa, aby spróbować znaleźć przyczynę dolegliowści.

Pozdrawiam!