Problemy z opanowaniem nerwów i emocji

witam, mmam problem z utrzymaniem nerwow na uwięzi. często potrafi mnie wyprowadzić z równowagi naprawdę byle co i często również odbija się to na moich bliskich. jest to silniejsze ode mnie, jak mogę sobie z tym poradzić, co to jest i dlaczego mi to dolega? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Dzień dobry,

Przez internet nie sposób udzielić szczegółwej odpowiedzi, bez osobistej rozmowy.
Stąd najlepiej jak znajdzie Pani w swojej okolicy psychoterapeutę i uda się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Trudności z opanowaniem emocji mogą wynikać z kryzysowej sytuacji, przemęczenia, strasu, ale także zaburzeń osobowości. Zachęcam do konsultacji z psychologiem. Zdiagnozuje i pomoże wybrać najlepsze metody radzenia sobie, rozumienia i wyrażania swoich emocji.

Źródła braku kontroli emocjonalnej mogą być różne - począwszy od braku wzorców radzenia sobie z impulsami w dzieciństwie, poprzez codzienny stres i napięcie, aż po zaburzenia natury psychicznej (zaburzenia osobowości, psychozy). Proszę przeprowadzić samoanalizę - czy nerwowe zachowania towarzyszyły Pani "od zawsze" czy może Pani określić mniej więcej czas (a przez to konkretną sytuację), kiedy się to zaczęło? Czy nerwowość jest taka sama w każdej sytuacji, czy też na jedne sytuacje (lub osoby) reaguje Pani spokojniej, a na inne bardziej nerwowo? Czy w Pani życiu jest dużo stresu, z którym potrafi sobie Pani radzić, czy raczej napięcie nie ma swojego kontrolowanego ujścia?
Polecam udać się do psychologa, z którym omówi Pani poruszone przeze mnie kwestie i znajdziecie dla nich rozwiązania. Szczególnie doradzam znaleźć specjalistę o orientacji poznawczo-behawioralnej, gdyż w tym właśnie nurcie odnaleźć można efektywne treningi kontroli emocji. Powodzenia!