Problemy z pamięcią i koncentracją u dziecka w 4. klasie szkoły podstawowej

Moje dziecko jest w 4 klasie podstawówki. Ma duże kłopoty z zapamiętywaniem, koncentracją uwagi, a zwłaszcza rozumieniem treści, których ma się nauczyć. Przez trzy godziny możemy powtarzać trzy, cztery regułki,ale po godzinnej przerwie ona i tak nie pamięta.Przychodnia psychologiczno-pedagogiczna orzekła,że dziecko jest po prostu leniwe, a ja nie wiem już co mam robić.Ma coraz gorsze oceny,ale nie zależy jej na poprawie.Nie zależy jej żeby czegokolwiek się nauczyć.

Szanowna Pani,

być może w życiu dziecka nastąpiły jakieś zmiany, z którymi nie jest w stanie sobie samo poradzić. Możliwe jest również, że ma zbyt małą motywację do nauki i jest zwyczajnie zniechęcone. Zmiana formy nauczania lub wprowadzenie dodatkowych ciekawych elementów mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji. Warto jest również porozmawiać z dzieckiem czy chciałoby zapisać się na zajęcia wspomagające pamięć i koncentrację.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

Witam :)
Dojrzałość i gotowość dziecka do procesu edukacyjnego przebiega w różnym tempie. Proszę się nie zrażać . Ważne jest by zwrócić uwagę na to , by nie krzyczeć i nie krytykować dziecka. Trzeba znaleźć sposób, by dziecko bawiło się wpajaną wiedzą, a nie czuło zastraszający przymus. Na podstawie Pani wypowiedzi trudno jest określić dokładnie genezę problemu , jednakże , warto zwrócić uwagę na to , by dziecko czuło przyjemność w czasie uczenia się. Może warto wprowadzić gry i zabawy , które będą przemycały wiedzę , a dziecko będzie odczuwało przyjemność z zapamiętywania i uczenia się . Ważnym elementem podczas zapamiętywania i rozumienia czytanego tekstu jest czytanie go półgłosem , tak by dziecko słyszało czytany przez siebie tekst. Trudne do zapamiętania wzory , słowa, można wywieszać w nietypowych miejscach , na wysokości oczu. A trudne słowa z zakresu ortografii , można wywieszać ze stałymi obrazkami - . ( Np. wszędzie tam gdzie jest "ó" narysowany jest ogórek , tam gdzie " ż" - żyrafa itp. ) . By zmotywować dziecko pozytywnie , można wprowadzić metodę zbierania punktów, które następnie zamieniane będą na wybraną przez niego nagrodę - np. wspólna rodzinna zabawa, gra planszowa, rodzinny wieczór bajkowy. życzę cierpliwości. Pozdrawiam Marzena Zięba

Zachęcam Panią do zapoznania się z możliwościami treningu EEG Biofeedback, to bardzo skuteczna metoda pomocy dzieciom w zaburzeniach szkolnych i adaptacyjnych. Dziecko nie musi być leniwe, być może mózg nie osiągnął jeszcze dojrzałości, treningi skutecznie pomogą zmniejszyć niepożądane fale mózgowe i zwiększyć możliwości procesów poznawczych dziecka.