Problemy z pamięcią krótkotrwałą u 56-latki

Witam, Moja Mama ma 56 lat i od jakiegoś czasu zauwarzyłyśmy z siostrą że ma problemy z pamięcią krótkotrwałą.Twierdzi też ze to nieprawda i że ma za dużo na głowie albo ze chcemy z niej zrobić wariatke ale to zwykła wymowka. Czy istnieją jakieś badania żeby sprawdzić czy wszystko jest dobrze z Mamy pamięcią? Martwimy sie.

Witam,

problemy z pamięcią zwykle zaczynają się pojawiać po 50 roku życia. Ma na to wpływ stan zdrowia (depresja, nadciśnienie, cukrzyca, niedokrwistość). Pomocne mogą być: zdiagnozowanie choroby i zastosowanie leczenia, zbilansowana dieta (witaminy z grupy B, kwasy omega-3), aktywność fizyczna (dotleniająca mózg), aktywność umysłowa (czytanie, uczenie się, rozwijanie hobby, rozwiązywanie krzyżówek.
Problem może być poważniejszy, dlatego na wszelki wypadek proszę namówić mamę na zgłoszenie się do lekarza w celu przeprowadzenia konsultacji lekarskiej i co najmniej przesiewowego badania pamięci. Jeśli opisanym przez Panią problemom z pamięcią towarzyszą: zobojętnienie, apatia, zaprzestanie lubianych aktywności (czytanie, krzyżówki, oglądnie seriali), należy przeprowadzić badania w celu wykluczenia choroby Alzheimera. Problemy z pamięcią świeżą mogą być pierwszymi objawami tej choroby, dlatego warto wykluczyć tę opcję.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html