Problemy z podejmowaniem decyzji, brak sensu życia i uczucie braku szczęścia

Czuje rozpacz. Chodze na terapię od trzech lat. Ostatnio terapeuta powiedział że nie wie czy te wizyty mi pomagaja. Ja też nie wiem. Nie wiem czego chcę. Mam problemy z podejmowaniem decyzji jesli chodzi o prace i związki. Mimo że dokonałam zmian nie jestem szcześliwa. Czuje pustkę brak celu sensu radości. Chcę uciekac i nawet na to nie mam sily. Czy terapeuta coś robi źle? Gdzie powinnam się zwrócic zeby w koncu sobie pomoc?Mamdosc swojej bezradnosci.Mam 29lat i mieszkam z rodzicami.

Trudno się wypowiadać na temat efektywności psychoterapii, ale w obliczu opisywanych przez Panią trudności wskazane by było całościowe badanie psychiatryczne pod kątem zaburzeń mogących wymagać farmakoterapii. Nie ma przeszkód w łączeniu farmakoterapii i psychoterapii, a w przypadku niektórych zaburzeń psychicznych fundamentem leczenia są odpowiednio dobrane leki; psychoterapia spełnia wówczas rolę pomocniczą. W przypadku innych problemów (np. nerwicowych lub zaburzeń osobowości) psychoterapia spełnia rolę podstawową, a ewentualną farmakoterapię stosuje się jedynie wspomagająco i tymczasowo. Najważniejsze zatem jest właściwe rozpoznanie, które jest głównym czynnikiem wpływającym na dobór leczenia (w tym na wybór adekwatnego nurtu psychoterapii).