Problemy z połykaniem - czy to nowotwór?
Jestem 36-letnim mężczyzną. Od ponad dwóch lat leczę się psychiatrycznie (zaburzenia schizotypowe) i w dodatku od ponad roku mam problemy z połykaniem i nadmiernym ślinieniem. Wykonałem gastroskopię przełyku i żołądka, które nic nie wykazały. Badanie USG szyi pokazało, że mam po lewej stronie zmiany guzowate. Zgłosiłem się do endokrynologa, który zlecił biopsję tarczycy (czekam na wyniki). Niedawno wykonałem RTG płuc i otrzymałem następujący opis: "Przepona obustronnie wolna. Pola płucne bez zmian ogniskowych. Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy w przysercowych partiach płuca prawego". Endokrynolog powiedział, żebym się nie martwił wynikiem RTG płuc, bo to nic poważnego (może być jakaś infekcja itp.). Czy wynik badania RTG może mieć związek z problemami z połykaniem? Do jakiego lekarza mam się zgłosić, aby rozwiązać ten problem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry!
Opis zdjęcia RTG wskazuje, że prawdopodobnie nie dzieje się nic złego, jeżeli chodzi o płuca.
Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy jak najbardziej może być wynikiem infekcji. Badanie RTG raczej nie ma związku z zaburzeniem połykania.
Zaburzenia połykania mogą występować na różnym podłożu.
Mogą to być:
-nowotwory;
-zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego;
-uchyłki przełyku;
-choroby tarczycy;
-choroby autoimmunologiczne;
-zapalenie przełyku i inne.
Myślę, że warto byłoby zająć się zmianami, które stwierdzono w badaniu USG.
Problemy z połykaniem leczymy w zależności od przyczyny.
Zazwyczaj zajmuje się nimi gastroenterolog, endokrynolog, neurolog bądź laryngolog.
Pozdrawiam!