Problemy z prolaktyną a zaburzenia miesiączkowania

byłam dziś u gin, bo mój okres się spóźnia od tamtego roku co miesiąc w różnych odstępach. cykle trwają nawet ponad 70 dni ! teraz nie mam już miesiąc, Pani doktor zrobiła mi usg dopochwowe i po brzuchu, po czym stwierdziła, że wszystko ok, ale mogę mieć problem z prolaktyną, bo mam wyciek z piersi i ból prawej przy nacisku :/ czy to coś poważnego? i faktycznie może mieć to wpływ na ciągły brak miesiączki? czy pani doktor przy badaniu usg mogła przeoczyć ewentualną ciąże? :( prosze o odp

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Hiperprolaktynemia może powodować takie zaburzenia miesiączkowania. Najlepiej będzie wykonać badanie poziomu prolaktyny z krwi. Ciąża jest raczej mało prawdopodobna w Pani przypadku ale w 100 % tez nie można jej wykluczyć-może Pani wykonać test ciążowy po 2 tygodniach od stosunku ( dodatkowo wysoki poziom PRL we krwi może powodować zaburzenia owulacji co może utrudniać zajście w ciążę). Pozdrawiam