Problemy z przybraniem masy u 20-latka

Witam mam 20 lat. Mam 176 cm i waże 46 kg. Mam ogromne problemy z nabraniem masy. Co zrobić?

Witam.
Polecam jeść 6 razy dziennie co 2 godziny, posiłki powinny być pełnowartościowe. Dieta powinna zawierać warzywa, owoce, sery ( półtłuste białe i żółte), chude mięso, ryby( nawet tłuste), orzechy, kaszę, ryż, makaron, ziemniaki, mleko 3%, pieczywo ciemne.
Dobrze było by wdrożyć ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej.
Pozdrawiam Julita Krawczyk

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

1. należy wykonać badania laboratoryjne-Morfologia z rozmazem, TSH, fT3, fT4, glukoza, mocznik, kreatynina, Prolaktyna, Testosteron, AST, ALT. To jest minimum.
2. Jeśli nie popełnia Pan zbyt wielu błędów żywieniowych, to należy udać się do lekarza rodzinnego.
Mogą być rożne przyczyny-od hormonalnych poprzez metaboliczne aż do "zajadania stresu".
Pozdrawiam,
Jarosław Lenartowicz

Witam serdecznie.

Zalecenia żywieniowe będą trafniejsze jeśli wykona Pan m.in. analizę składu ciała oraz badania laboratoryjne (skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia bądź potwierdzenia ewentualnych schodzeń). Istotny jest również wywiad żywieniowo-chorobowy (wykonany przez np. dietetyka). Wówczas będzie można podać precyzyjniejsze wskazówki żywieniowe.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam,

Zachęcam do wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Możliwe, że jest to np. utajona niedoczynność tarczycy. Najlepiej wykonać m.in.szczegółowe badania hormonów tarczycy.

Dodatkowo polecam wykonać analizę składu ciała (więcej o tego typu badaniach może Pan znaleźć na http://diet-coaching.xaa.pl/analiza-skladu-ciala-artykul-food-forum/) oraz skonsultować z dietetykiem swój dotychczasowy sposób żywienia (w celu określenia błędów żywieniowych)

Po więcej zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska