Problemy z przyjmowaniem tabletki antykoncepcyjnych

Witam! W dniu dzisiejszym dostałam okres na 9 tabletek przed końcem opakowania (przez dwa poprzednie dni miałam ciemnobrązowe plamienia). Od początku opakowania tabletki brałam regularnie o ustalonej porze (ew. 10-15 min. różnicy). Taka sytuacja już raz mi się zdarzyła, dwa opakowania temu, wtedy to również dostałam okres mniej więcej tydzień przez zakończeniem opakowania, dokończyłam branie tabletek, zrobiłam 7-dniową przerwę, podczas której krwawienie już nie wystąpiło i rozpoczęłam następne opakowanie. Przy kolejnym było wszystko jak należy, okres pojawił się w trakcie 7-dniowej przerwy. Jednak teraz sytuacja z przedwczesnym okresem się powtarza. Dodam, że tabletki, cały czas te same, zażywam od ok. 4 lat i wcześniej nie miałam tego problemu, zdarzały się czasem plamienia z powodu nieregularnego zażycia pigułki, ale okres był o czasie. Nie współżyłam od ostatnich 5-6 tygodni, u ginekologa ostatni raz byłam niecałe 4 miesiące temu, nie wykryto żadnych nieprawidłowości. W tej chwili jestem za granicą (Anglia) i nie mam możliwości udania się do lekarza. Chciałabym wiedzieć, jaka może być przyczyna takiej sytuacji (szczególnie, że jest w kratkę raz za wcześnie, następny cykl ok. i teraz znowu to samo) i czy powinnam robić po zakończeniu tego opakowania przerwę 7-dniową i jeśli ją jednak zrobię to, czy ochrona zostanie zachowana. Dziękuję! Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Sytuacja, o której Pani pisze zdarza się czasem u kobiet, które zażywają tabletki antykoncepcyjne przez dłuższy czas. Są to tzw. krwawienia z przełamania, kiedy pomimo wystarczającego poziomu hormonów płciowych, endometrium złuszcza się przed siedmiodniową przerwą, jeszcze w trakcie brania tabletek. Żeby pomóc uregulować występowanie krwawień z odstawienia, nie należy skracać robić przerwy w momencie pojawienia się krwawienia, a wręcz przeciwnie, wziąć tabletki do końca opakowania i zachować siedmiodniową przerwę. Krwawienia te zwykle nie świadczą o zachwianiu ochrony antykoncepcyjnej tabletek. Krwawienia w trakcie brania tabletek mogą mieć też inną przyczynę, niezwiązaną z hormonami, której nie można wykluczyć przez internet, dlatego zachęcam do umówienia się na wizytę u ginekologa i wykonania badania cytologicznego w najbliższym możliwym terminie, jeśli nie wykonywała Pani tego badania w ciągu ostatniego roku. Pozdrawiam serdecznie!