Problemy z przytyciem u 20-letniej osoby

Dobry wieczor . Mam duzy problem , mam 20 lat 155cm i waze 38 kg, . Jem bardzo duzo , nie wiem co mam zrobic zeby przytyc. nie moge ubrac sukienki bo mam nogi jak patyki wstydze sie ;(

Witam
Aby przybrać "na wadze" należy włączyć do codziennego jadłospisu naturalne, prawidłowo dobrane "bomby kaloryczne".
Wśród nich znajdziemy:
- orzechy
- nasiona,
- nasiona roślin strączkowych (bób, soczewica, fasola i inne)
- suszone owoce,
- wafle ryżowe,
- chałwa,
- banany,
- winogrona,
- awokado,
- oliwy i oleje dodawane do posiłków (do sałatek, surówek - warzyw),
- tłuste ryby (2 razy w tygodniu).

Ponadto należy pamiętać, aby przerwy między posiłkami nie były dłuższe niż 3-4 godziny, należy przyjmować 5 posiłków dziennie, każdy główny posiłek (śniadanie, obiad i kolacja) muszą zawierać wszystkie grupy produktów, czyli zarówno węglowodany, białko i tłuszcze wraz z warzywami. Proszę pamiętać o I śniadaniu, jest ono niezbędne, gdyż daje zastrzyk energii. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, iż zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie masy ciała wymaga czasu. Prawidłowe przytycie to przyrost 0,5 - 1 kg masy ciała na tydzień.

Do jadłospisu warto włączyć:
- pierogi,
- naleśniki,
- kopytka,
- pyzy,
- kluski śląskie,
- leniwe,
- makarony.

Dodatkowo zalecam wykonanie badania PPM (podstawowej przemiany materii) - w Warszawie badanie to jest wykonywane w Instytucie Żywienia i Żywności za niewielką opłatą.

Pozdrawiam,

Magdalena Rapacka

Witam,
Wskaźnik masy ciała czyli BMI poniżej 18,5 wskazuje na niedowagę. Pani BMI jest równe 15,8 i wskazuje na wygłodzenie. Powinna pani przybrać na wadze przynajmniej 7 kg.
Nie pisze Pani co spowodowało tak znaczną utratę wagi, czy przebyła Pani jakąś poważną chorobę. Tak znaczna niedowaga wymaga indywidualnego podejścia dietetyka. Jeśli nie jest Pani pod kontrolą lekarską zalecam udanie się czym prędzej w celu określenia przyczyny i rozpoczęcia leczenia.
Druga sprawa to określenie "jem bardzo dużo". Być może posiłki, które Pani spożywa nie dostarczają odpowiedniej dla Pani potrzeb energii. Zapotrzebowanie energetyczne dla kobiety w Pani wieku o Pani wzroście wynosi ok. 1700 kcal.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie w wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Można włączyć do diety też żywność medyczną typu NUTRIDRINK, ale wcześniej polecam konsultację z lekarzem. Niedobór energii w diecie moze powodować niską masę ciała, ale wykluczmy choroby jelit, pasozyty, cukrzycę, tarczycę.
Pozdrawiam