Problemy z sercem

Witam, poniżej prezentuję wyniki badań krwi: leukocyty: 6,7, erytrocyty: 5,0, hemoglobina: 13,5, hematokryt: 40.,00, MCV: 81, MCH: 27, MCHC: 33,8, płytki krwi: 198, żelazo: 11,7. Rzecz, która mnie martwi, jest następująca: Od paru lat mam problemy z sercem. Mając 18-19 lat często kłuło mnie serce i miałem jakby kołatania. Odwiedziłem kardiologa po badaniu EKG i echo serca postawił diagnozę, że jest to częstoskurcz, dodając, że nie wymaga to leczenia, jak dodał, uroda serca. Przez następne lata kłucie zniknęło i mniej więcej od roku (teraz mam 24 lata) mam znowu co jakiś czas kołatania i raz na parę tygodni coś jak "zablokowanie serca" (przy spoczynku lub gdy gdzieś idę uczucie jakby serce stanęło na sekundę, takie przydławienie w klatce piersiowej). Czasem również mam "mroczki przed oczami". Prowadzę raczej aktywny tryb życia i przy wysiłku fizycznym nie mam ww. objawów czasem niewielkie zawroty głowy. Posiadam ciśnieniomierz i praktycznie codziennie o różnych porach dnia wynosi ono 115/75. I tu moje pytanie, czy objawy wyżej opisane przeze mnie mogą być objawem jakiejś choroby, czy też są wywołane innymi czynnikami (czasem w weekend nadużywam alkoholu, moja dieta jest raczej uboga w warzywa i owoce)? Będę wdzięczny za opinię i radę, co powinienem zrobić. Pozdrawiam.
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wyniki badań są w granicach normy. Co do problemów kardiologicznych, trudno mi się ustosunkować, nie mając możliwości badania ani wglądu w Pana dokumentację. Ciśnienie tętnicze mieści się w granicach normy. Być może powinien Pan bardziej zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia i dietę. Alkohol może powodować zaburzenia elektrolitowe, co z kolei może być przyczyną odczuwania arytmii.

Proponuję wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców, unikanie palenia tytoniu i nadmiernej ilości alkoholu. Wskazane jest także wypijanie co najmniej 2 l wody (najlepiej niegazowanej, wysokozmineralizowanej), a także uprawianie sportu.

Pozdrawiam serdecznie