Problemy z trawieniem: częste biegunki, wzdęcia

Witam, od 2 miesięcy mam problemy z trawieniem/wzdęcia w zasadzie po każdym posiłku/częste biegunki (również tłuszczowe). Brałam xifaxan, po odstawieniu objawy wróciły. Nie jem tłusto, odstawiłam kawę, mleko, alkohol, czasem jem słodycze. Zrobiono mi tylko USG - dyskretna echogenicznosc watroby i badania krwi - Poza normą - ast 31, wysokie krwinki czerwone, mchc 31.Na konsultacje gastrologa mam czekać 3 miesiące,prywatnie też min 1-2 miesiące, w rodzinie 2 przypadki raka jelita.Nie wiem co robic

Przyczyną może być niewydolność trzustki, złe wchłanianie w jelicie/jelito drażliwe Znaczenie ma konsystencja, kolor kału oraz substancje w nim zawarte, np. krew lub śluz. Podała Pani zbyt mało danych do postawienia szczegółowej diagnozy, ale wstępnie mogłaby Pani zacząć od ograniczenia glutenu (szczególnie pszenicznego) oraz nabiału na 3-4 tygodnie minimum. Po tym czasie powinna Pani odczuć, czy to pomogło. Zadbałabym również, aby w diecie znalazły się probiotyki - to na początek. Proszę dbać, aby dieta była bogata w owoce i warzywa - najlepiej gotowane al'dente i gotowane całkiem lub pieczone. Unikać smażenia. Co najmniej 7 porcji warzyw i owoców to porcja przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać degeneracji komórek (w tym częściowo nowotworzeniu). Dalsze postępowanie musi być uzależnione od szczegółowej diagnostyki.