Problemy z utrzymaniem erekcji w starszym wieku

Witam! Mam 56 lat i mój seksuologiczny problem polega na tym, że nie potrafię utrzymać wzwodu podczas stosunku. Po kilku, kilkunastu minutach członek stopniowo staje się coraz bardziej miękki. Podczas gry wstępnej wszystko jest ok. Pragnę podkreślić, że nie zawsze tak jest, problem pojawia się w ok 60 %. Jestem ogólnie zdrowy, szczupły, dość aktywny (rower) prawidłowo się odżywiam, nie mam nadciśnienia (115/85), cukrzycy itp. Ostatnio zastosowałem 10 mg Cialis, ale nie pomógł. Wcześniej stosowałem ten lek kilka razy z bardzo dobrym skutkiem. Znam moją partnerkę od ok. 2 miesięcy i jest ona zupełnie inna od kobiety, z którą byłem przez ostatnie 2 lata (preferuje inne pozycje seksualne, inaczej reaguje itp). Czy może to mieć wpływ na reakcję mojego organizmu. Zawsze zależało mi na uzyskaniu satysfakcji kobiet, z którymi byłem. Przyjmuję następujące leki: Atoris 20 mg 1 X dziennie, Euthyrox 88 mg 1 x dziennie (poziom TSH 0,855, a więc w normie). Czy leki typu Climax control mogą być pomocne? Proszę o poradę. M.W.

Witam! Na podstawie opisu można przypuszczać, że problemy z utrzymaniem erekcji mogą mieć w opisanej sytuacji podłoże psychogenne (podłoże organiczne również występuje, dotychczasowa skuteczność tadalafilu wydaje się potwierdzać taką przyczynę). O czynnikach psychicznych może świadczyć fakt, że sama erekcja następuje, a problem nasilił się w obecnym związku. Potwierdzeniem podłoża psychogennego byłby fakt występowania erekcji w sytuacjach takich jak masturbacja, pieszczoty, poranne wzwody, niestety nie napisał Pan o tych sytuacjach. Jak Pan wspomniał w Pańskim życiu pojawiła się nowa partnerka, a to mogło wywrzeć znaczny wpływ na Pana psychikę. W celu poprawy jakości życia seksualnego proponuję zadbać o poczucie komfortu z obecną partnerką, poznanie swoich upodobań oraz spokojne podejście do jej oczekiwań. Wspomniany preparat jest suplementem diety, który może być stosowany, aczkolwiek nie jest lekiem i nie ma potwierdzonej skuteczności. Proponuję pozostać przy stosowaniu tadalafilu. Jeśli wyeliminowane zostaną czynniki psychogenne to stosowanie leku powinno dalej przynosić oczekiwany skutek. Pozdrawiam serdecznie!