Problemy z wyborami życiowymi

Mam 21 lat. Boję się haseł typu "Każdy jest kowalem swego losu", "Wszystko zależy od ciebie", "co cię nie zabije, to cię wzmocni." Gdy ktoś tak odpowiada na moje problemy, czuję się bardzo samotnie, zaczynam się bać. Uważam, że te hasła nie są prawdziwe, bo wiele spraw w życiu jest zupełnie od nas niezależnych. Czy mam rację?

Witam,
Myślę, że Pani ma rację, pewne rzeczy są od nas niezależne ale na niektóre mamy wpływ i te trzeba "oswajać" i pielęgnować. Ludzie często posługują się sloganami, gdy nie wiedzą co powiedzieć.
Pozdrawiam

Rzeczywiście są sprawy, na które nie mamy wpływu. Np pogoda. Choć nie oznacza to, że nie możemy podjąć szeregu działań dzięki którym lepiej odnajdziemy i zorganizujemy się w otaczającej nas rzeczywistości. Trzymając się przykładu- nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy się przygotować do niej tak by zachować zdrowie i nie zrezygnować ze swoich planów. Najtrudniejsze w życiu jest rozróżnienie- na co mamy wpływ, a co jest poza naszą kontrolą. W tym pierwszym przypadku warto działać, w tym drugim pogodzić się i zaakceptować. Ważna jest autentyczność i szczerość wobec samego siebie, gdyż łatwo popaść w pułapkę "usprawiedliwiania się".

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

Witam. Z tą racją to nie jest tak do końca. Hasła przytoczone w liście - mnie kojarzą się z odpowiedzialnością za dokonywane wybory. Te zawsze zależą od nas. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencje takich wyborów. Możemy je oszacować, przeanalizować,ale to wszystko. Nie ma potrzeby straszyć się konsekwencjami, bo nie wykonasz żadnego ruchu- warto zastanowić się co można zrobić w konkretnej sytuacji, bo to na pewno zależy od nas.Przed decyzja czasami warto się poradzić, popytać i potem wybrać. Jadwiga Bronis- psycholog