Problemy z wypróżnianiem i zaparcia

Mam 25 lat, od jakiegoś czasu mam problemy z wypróżnianiem. Od ok roku mam zaparcia. Często nie załatwiam się 2-3 dni. Martw mnie jednak bardziej co innego. Kilka razu zaobserwowałam w kale wstęgowate kawałki śluzu. Dodatkowo często kał który oddaję jest postrzępiony ale nie "luźny", znajdują się w nim resztki niestrawionego pokarmu, a na dodatek bardzo brzydko pachnie. Czy może to być coś poważnego? Proszę o odpowiedź bo ten problem nie daje mi spać. Dziękuję z góry.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Problemy z wypróżnianiem mogą mieć wiele przyczyn, w grę wchodzą zaburzenia wchłaniania, alergie pokarmowe, przyjmowane leki, choroby infekcyjne i pasożytnicze. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza chorób wewnętrznych i wykonanie podstawowych badań kału, które potwierdzą wykluczą najczęstsze przyczyny opisywanych dolegliwości.