Problemy z wypróżnieniem od tygodnia i prośba o poradę

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, co zrobić, jeśli od tygodnia nie mogę się wypróżnić. Staram się jeść mniej produktów uznawanych w gazetkach dla ciężarnych mianem ,,zatwardzających", ale wraz nie mogę się załatwić. Co zrobić, żeby poczuć wreszcie ulgę, Panie/-i Doktor/-ze? Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam serdecznie, Czytelniczka Parenting.pl, Katarzyna J.

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, proszę spróbować naturalnych sposobów na regulacje perystaltyki: proponuję np. namoczenie kilku suszonych śliwek w pół szklanki wody, pozostawienie na noc, a rano na czczo przed śniadaniem proszę zjeść śliwki i wypić pozostałą wodę. Należy również wzbogacić codzienną dietę w wodę mineralną niegazowaną min. 1,5l dziennie i pomyśleć, a raczej wprowadzić w plan dnia aktywność fizyczną. Pomocne będzie ponadto uzupełnienie diety w produkty wysoko błonnikowe np.otręby pszenne. Pozdrawiam, Agata Zmorkowska

Witam serdecznie,

Proponuje zacząć od naturalnych metod. Powinna Pani wypijać1,5-2 litra wody mineralnej dziennie, zrezygnować z białego pieczywa, ryżu, produktów typu „fast food”, słodyczy oraz słodkich napoi, ograniczyć produkty ciężkostrawne.
Należy również regularne spożywać posiłki o stałych porach (co 2-3 godziny)
Przyjmowane posiłki powinny być dokładne pogryzione - nie jedzone w pośpiechu
Należy do codziennej diety wprowadzić błonnik zawarty w dużych ilościach w owocach i warzywach, płatkach owsianych, otrębach, kaszach, czy pełnoziarnistym pieczywie
Pracę jelit wspomagają również produkty mleczne tj. kefir, jogurt, maślanka, śliwki suszone, siemię lniane.
Może Pani również wypróbować metodę połączenia kiwi z oliwą jedzoną rano nacz czo przed śniadaniem oraz codziennie nacz czo wypijać szklankę wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny. Dobrym sposobem jest również przygotowanie wieczorem siemienia lnianego z wodą i wypicie go rano przed śniadaniem.
Mam nadzieję że te sposoby zadziałają!

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam, do podanych już porad pozwolę sobie tylko "dorzucić" zalecenie o zwiększeniu ilości płynów, ale nie jednorazowo, tylko na stałe, tak, by na każdy kilogram masy Pani ciała przypadało 30 ml płynu.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl