Problemy z wyrażaniem uczuć przy dużej wrażliwości

Witam, od zawsze miałam problem z wyrażaniem uczuć przy jednoczesnej dużej wrażliwości.Zawsze byłam zamknięta w sobie z czasem było coraz gorzej jak miałam 16 lat zerwałam kontakt z wszystkimi znajomymi ,rzadko wychodzę z domu. Bardzo dużo czasu spędzam na fantazjowaniu uciekam do swojego świata i nie potrzebuje kontaktu z ludźmi.Mało rzeczy sprawia mi przyjemność niczego nie doprowadzam do końca mam wahania nastrojów i czuje że moje życie jest bez sens .Czy to mogą być zaburzenia osobowości.

Dzień dobry,

Nikt bez osobistego badania nie może określać co Pani dolega.
A jeżeli chce Pani zmienić swój sposób funkcjonowania / przeżywania - to może Pani skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia (tj.psychoterapii). Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ).

Witam. Widzę, że cenisz swoją wrażliwość. Warto więc o nią zadbać i zrozumieć znaczenie jakie wywiera w twoim życiu. Pomóc może rozmowa z osobą, która zna się na psychice ludzkiej czyli z psychologiem czy psychoterapeutą. Być może warto rozwijać zainteresowania literaturą, sztuką, poezją. Czasami łatwiej jest pisać o emocjach, wyrażać je poetycko. W ten sposób rozwijamy się. Piszesz, że często zamykasz się w swoim świecie. Poznaj go i pokaż innym.

Witam Panią. Przede wszystkim proszę nie stawiać sobie diagnozy samodzielnie. Również na Pani pytanie drogą internetową nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wprawdzie w Pani opisie tego nie dostrzegam, ale gdyby opisanym problemom towarzyszyła złość na siebie, obwinianie to bardzo proszę na te uczucia uważać. One dodatkowo mogą Panią osłabiać. Ważnym rozróżnieniem może być czy opisane przez Panią problemy pojawiły się we wczesnym okresie Pani życia czy w tzw. okresie dojrzewania. Zerwanie kontaktów z otoczeniem i ucieczka do świata wyobrażeń, fantazji może być związana z lękiem i sposobem radzenia sobie by przywrócić sobie poczucie bezpieczeństwa. Zakładam, że próbuje Pani sobie radzić jak Pani potrafi. Może zwrócenie się drogą internetową o pomoc to ważny krok, który pozwoli wykonać ten kolejny do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Trzymam za to kciuki. Pozdrawiam Panią.

Witam Panią,
dziękuję za przesłane zapytanie. Sugeruję wizytę bezpośrednio u psychologa klinicznego, który zdiagnozuje i oceni czy Pani funkcjonowanie i objawy nie wskazują na rozpoczynający się proces chorobowy bądź zaburzenia osobowości.
Pozdrawiam serdecznie!