Problemy z zaakceptowaniem siebie

Cześć mam 20 lat mam problem z samoocena nie potrafię siebie zaakceptować cały czas coś mi nie pasuje jak nie wygląd to charakter mój styl życia mam dziwne wrażenie że ludzie cały czas się na mnie patrzą jak bym była z innej planety boje się jak coś zrobię żeby nie dostać ochrzanu zawsze muszę się pytać czy jest ok nie potrafię niczego zakończyć jeśli mogę to tak napisać najchętniej zamknęła bym się w pokoju i rysowała słuchała muzyki i odcięła się od świata. Jak nauczyć się myśleć pozytywnie

Dzień dobry, bardzo plastycznie opisuje Pani to co czuje. Pewnie to oznacza, że dobrze byłoby z Panią współpracować w procesie psychoterapii. Szuka też Pani dla siebie dobrostanu, który znajduje w słuchaniu muzyki i malowaniu. Nie znajduje tego w relacjach. Tak to już jest, że jeśli sami do siebie mamy zastrzeżenia to i wydaje nam się, że ludzie mają je do nas. Oceniamy się negatywnie, jeśli nie umiemy rozpoznać swoich potrzeb albo/i nie umiemy odnaleźć drogi do ich realizacji. Blokujemy złość, zamieniamy ją na, często irytujące innych, ciągłe prośby uznanie i potwierdzenie. Trzeba w procesie terapeutycznym, w bezpiecznej relacji, poddać refleksji swoje przeżywanie i zrozumieć je w kontekście własnego życia. Na prawdę warto. Odcinanie się od świata, odnalezienie spokoju w estetyce muzyki czy malarstwa jest czasami bardzo dobrym sposobem na siebie. Pod warunkiem, że w rozsądnych proporcjach do innych aktywności, przede wszystkim do kontaktów z innymi. Wszystko przed Panią, proszę szukać pomocy dla swojego rozwoju. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska

W takich sytuacjach- dotyczących braku akceptacji siebie, zaniżonego poczucia własnej wartości czy własnej tożsamości- warto zgłosić się do psychologa. W psychoterapii przyjrzeć przyczynom trudności, przepracować deficyty, trudne emocje i blokady, które doprowadziły do tego stanu. Zmiana jest możliwa, wymaga jednak zaangażowanej pracy nad sobą. Zachęcam do działania.