Problemy z zajściem w ciążę - przyczyny

Witam. Moje pytanie związane jest z problemem zajścia w ciążę. O drugie dziecko (pierwsze ma 4 lata) staramy się od roku. Byłam u lekarza ginekologa. Nie zapytał o moje dane, założył, że z mężem jest wszystko OK. Zrobił mi USG, po czym stwierdził, że wg niego skoro mamy już 1 dziecko, to przyczyną muszą być pewnie jakieś zrosty bądź niedrożne jajowody i że nie ma na co czekać, i trzeba zrobić laparoskopię. Dodam, że nie zalecił innych badań, ani nie przepisał żadnych tabletek twierdząc, że i tak pewnie nic nie dadzą. Zastanawiam się czy problem przypadkiem nie tkwi w mojej psychice, gdyż przy 1 dziecku od razu udało mi się zajść w ciążę, a teraz nic tylko odliczam dni ile okres się spóźnia. Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Niestety nie potrafię wytłumaczyć podejścia kolegi i jego założeń. Laparoskopia jest jedną z metod diagnostycznych niepłodności, ale jest ona wykonywana w przypadku istotnych podejrzeń niedrożności jajowodu czy innych chorób organicznych. Do postawienia takiego założenia konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentką i wykluczenie innych przyczyn. Jeżeli przechodziła Pani częste infekcje dróg rodnych lub miała Pani wykonywane operacje w obrębie miednicy mniejszej laparoskopia jest słusznym postępowaniem.
W innym przypadku należy przeprowadzić pełen panel badań od morfologii po specjalistyczne badania hormonalne. Wykaz niezbędnych badań jest długi, a koszt będzie odpowiednio wysoki. Zachęcam zatem do wizyty u lekarza, który wypisze Pani skierowanie na badania. Konieczna jest ocena morfologii, TSH, prolaktyny, hormonów płciowych, badania ogólnego moczu i wiele innych. Konieczne jest także wykonanie badania USG.
Pozdrawiam.