Problemy z zaparciami przy refluksie

Mam 56 lat choruje na refluks żołądkowy ,przełyk barreta i straszne zaparcia zażywam leki ktore obniżaja kwasy stosuje diete czwsto jest mi niedobrze błagam pomózcie mi co mam robic aby sie choc raz w tygodniu wypróznić.teraz pije duphalac ale mnie boli brzuch po tymmiałam robiona kolonoskopie i usuwane hemoroidy i polipa a dalej mam problemy z kupką prosze niech sie odezwie jakis dobry lekarz i mi pomoże mieszkam w Jaworznie.

Witam serdecznie,

Zaparcia to stan, w którym pojawiają się trudności z przemieszczeniem substancji odpadowej w jelicie grubym, co opóźnia wypróżnienia - związane jest to najczęściej z dyskomfortem lub innymi dolegliwościami bólowymi. W większości wypadków dietę rozpoczyna się od zmiany stylu życia oraz nawyków żywieniowych. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego (zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego) oraz przynajmniej 1,5-2 l płynów. Nie można od razu wprowadzać całości zaleceń, zwłaszcza jeśli wcześniej dieta była ubogbłonnikowa i nie spożywała Pani takiej ilości płynów. Posiłki należy jeść często, ale w mniejszej objętości. Powinna Pani też zgłosić lekarzowi występowanie bólów brzucha oraz dalszych problemów z wypróżnieniem. Dlatego najpierw powinna Pani przyjrzeć się swojej diecie (czy zawiera wystarczająco błonnika, płynów, czy je Pani regularnie i mało objętościowo posiłki, czy dieta jest lekka - bez tłustych mięs i wędliny, smażenia ); aktywności fizycznej (czy Pani ćwiczy regularnie?). Polecam skonsultować się bezpośrednio z dietetykiem i ustalić dobrze dobraną dietę, która pomoże Pani poprawić stan zdrowia. W przypadku dalej trwającego bólu brzucha należy zgłosić się do lekarza. Dodatkowo polecam skupić się na wzmocnienie mięśni brzucha dzięki ćwiczeniom izometrycznym czy masażowi; stosować gimnastykę oddechową; starać się oddawać stolec rano zaraz po śniadaniu, kiedy jelita są najbardziej aktywne; dokładnie przeżuwać i jeść powoli; skorzystać z zabiegów wodoleczniczych, ciepłolecznictwa lub zabiegów ultradźwiękami (oczywiście jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań).

Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk

Pani zaparcia prawdopodobnie nie mają związku z chorobą refluksową. Wymaga Pani konsultacji u doświadczonego koloproktologa, aby ustalić jaki jest mechanizm zaparcia. W Pani wieku, mogą to być zaburzenia statyki mięśni przepony moczowo-płciowej. Należałoby zrobić defekografię w USG i inne badania.

Więcej informacji znajdzie Pani na naszej stronie www.melitamedical.pl