Problemy z zaśnięciem u 34-latka

Jak sobie poradzić z zaburzeniami snu? Mój problem polega na tym, że wieczorem kladę się spac przed godz 11 i nie mogę zasnąć, zasypiam dopiero ok 2-3 w nocy, natomiast rano muszę wstać co jest tragiczne dla mnie. Czy warto zastosować tabletki na sen w takim przypadku?

Wyobrażam sobie, że musi być Panu ciężko funkcjonować cały dzień w poczuciu ciągłego zmęczenia. Strategię zwalczenia Pana zaburzeń snu są zależne od tego, czym są one spowodowane. Najczęstszymi przyczynami są choroby somatyczne, niewłaściwa higiena snu, substancje psychoaktywne, stres związany z aktualną sytuacją życiową, trwające czy powracające kryzysy. Najbardziej skutecznym sposobem na bezsenność jest więc zlokalizowanie i zwalczenie jej przyczyn. Doraźnie można stosować także leki jednak nie rozwiązują one sedna problemu i mogą powodować np. bóle głowy następnego dnia, zmęczenie (sen nie jest tak regenerujący jak powinien). Proponuję skorzystać z pomocy psychologa.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Można zastosować tabletki na sen, jeśli takie zdarzenia zdarzają się raz na jakiś czas. Warto natomiast, jeśli problem się powtarza, zbadać przyczynę problemów ze snem. Tabletki pomogą jednorazowo, natomiast znalezienie przyczyn bezsenności, ich przepracowanie pomoże na przyszłość. Radziłabym przyjrzenie się obecnej sytuacji- czy istnieją jakieś powody bezsenności lub udanie się do psychologa, z którym wspólnie dojdzie Pan do przyczyn problemu.

Do pozostałych odpowiedzi dodam tylko, że jeśli mieszka Pan w Warszawie lub okolicy, może Pan skorzystać z pomocy Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Pozdrawiam serdecznie Aneta