Problemy z zasypianiem, nerwowość i nagłe ataki płaczu

Witam, mam 22 lata, jestem kobietą, studiuję. Od paru miesięcy widzę u siebie dziwne objawy, m.in.: cały czas chce mi się spać, problemy z zasypianiem i porannym wstawaniem; gorsza koncentracja - czasami w ogóle nie mogę się skupić na jakiejś czynności; nic mnie nie cieszy, jestem drażliwa, wpadam w gniew, z wszystkimi dookoła się kłócę, nagłe ataki płaczu; nie mam ochoty na spotykanie się ze znajomymi, w ogóle nie chce mi się z domu wychodzić; jest mi wszystko obojętne. Nie wiem co robić... Jak sobie z tym poradzić...?

Witam serdecznie!

Świetnie, że zdecydowałaś się napisać, bowiem z objawów, które opisałaś, wynika, iż potrzebujesz pomocy psychologa. Nie można oczywiście stawiać rozpoznania na podstawie listu, jednak jest prawdopodobne, iż borykasz się z zaburzeniami depresyjnymi.

Nie wiem, jak dużo wiesz na temat depresji, ale podstawowym zagrożeniem są tu dwie rzeczy – po pierwsze Twój stan nie musi, ale może się pogarszać, po drugie – nawet jeśli nie będzie się pogarszał, to niebezpieczeństwo jest takie, że będziesz żyła, męcząc się z objawami i nie czując się szczęśliwą. Jak widzisz, nie powinnaś pozostawić tych objawów samym sobie.

Proponowałabym udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Nie jest powiedziane, że będziesz musiała przyjmować środki farmakologiczne, aczkolwiek jest to możliwe. Na pewno jednak warto, abyś skorzystała z pomocy psychoterapeuty. Często zdarza się, iż występujące objawy są skutkiem braku określonych umiejętności związanych z życiem psychicznym, zaś zadaniem psychoterapii jest nauczenie zachowań, które są zdrowe i prowadzą do dobrostanu psychicznego. Pierwszy dobry krok już wykonałaś, pisząc ten list. Kolejny krok to udanie się do specjalisty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!