Problemy z zasypianiem i brak apetytu

Mój 13 letni syn od małego dziecka miał problem z zasypianiem. Trzeba było poświęcić dużo czasu żeby położyć go spać. Myślałam, że z tego wyrośnie, ale nic się nie zmienia, często w środku nocy woła ''mama nie mogę spać". Obecnie jest na obozie, gdzie spędza aktywnie czas na powietrzu, a mimo to dostaję telefony o 12 .30, że nie może zasnąć. Rano ma problemy ze wstaniem, jest zmęczony i bardzo powolny. Jest dzieckiem wrażliwym, nieodpornym na stres, choć często obojętnym na to, co się wokoło dzieje. W nauce, mimo że nie ma większych problemów ze stopniami, trudno mu się skupić i poświęcić trochę czasu, szybko się zniechęca i nudzi. Poza tym cierpi na chroniczny brak apetytu, jest mało aktywny, raczej wycofany, bez inicjatywy. Często zmęczony bez widocznego powodu. Moje pytanie. Gdzie szukać przyczyny i pomocy? Byłam z chłopcem u psychologa, testy psychologiczne wyszły bardzo dobrze i gdy zaproponowano tabletki pobudzające jego aktywność, wycofałam się. Proszę o radę, może konkretną poradnię. (Najchętniej przez NFZ.) Mieszkam w Warszawie. Zależy mi na dotarciu do przyczyn braku apetytu, bezsenności.

Witam serdecznie!

Problemy z zasypianiem, brakiem apetytu mogą wynikać z różnych przyczyn. W diagnostyce trzeba przede wszystkim wykluczyć tzw. przyczyny organiczne, czyli nieprawidłowości ze strony organizmu, które mogą tego typu sytuacje powodować.

Podstawą rozpoznania jest rozmowa z lekarzem i dokładny wywiad dotyczący szczegółów zaburzeń o jakich Pani pisze.

Konieczna jest zatem wizyta u pediatry, w trakcie której lekarz zbada chłopca, oceni aktualną masę ciała, wzrost oraz prześledzi jak wyglądało to w ciągu ostatnich lat. Jeżeli dziecko nie ma niedowagi, mieści się w normach wg siatki centylowej stosowanie do wieku, wtedy należy przyjąć, że jednak stopień odżywienia jest prawidłowy, a brak apetytu być może jest tylko kwestią pozorną?

Warto wykonać podstawowe badania krwi - morfologię, OB, CRP (wskaźniki stanu zapalnego), hormony tarczycy (TSH).

Jeżeli syn ma niedowagę, należy szukać przyczyny także u gastroenterologa (np. zespoły złego wchłaniania, celiakia może objawiać się niedoborami wagi, brakiem apetytu a także problemami z koncentracją i ze snem).

Inną przyczyną zaburzeń koncentracji, snu mogą być także alergie (należy sprawdzić czy dziecko nie ma skłonności do wysypek itp).

Warto zastanowić się też nad trybem życia dziecka, czy nie ogląda zbyt dużo telewizji,komputera, czy ma wystarczającą dawkę wysiłku fizycznego dziennie, może warto zastanowić się nad zapisaniem chłopca na zajęcia dodatkowe. Przed snem, warto aby chłopiec maksymalnie się wyciszył, a więc - nie oglądał popołudniu i wieczorem telewizji, ograniczył przebywanie przed komputerem, nie jadł późno kolacji. Pokój musi być dobrze wywietrzony przed snem, temperatura około 20-21 st C.

Warto także rozważyć konsultację psychiatryczną (u psychiatry a nie psychologa, do poradni nie potrzeba skierowania).

Niestety trudno mi polecić poradnię w Warszawie, gdyż nie jestem z tego miasta, namiary z pewnością znajdzie Pani w internecie, a myślę, że warto zacząć od lokalnego lekarza pediatry i poradni psychiatrycznej.

Pozdrawiam serdecznie!
Lek. med. Agnieszka Barchnicka