Problemy z zasypianiem i brak koncentracji w dzień

Witam. Od jakiegoś czasu, dokładnie od dwóch tygodni mam problemy z zasypianiem. Wcześniej też miałam taki problem ale mogłam go określić w znacznie mniejszej skali. Kładę się i kiedy mam już zasnąć odczuwam nieokreślony impuls przez który się budzę i jestem w jakiś sposób podenerwowana przez co trochę boję się zasnąć ale nie wiem dlaczego. Przez to zasypiam o ok 4 w nocy; przez cały dzień nie wiem za co się wziąć i nie mogę sobie znaleźć miejsca. Co zrobić by ułatwić zasypianie?

Witam. Nie wiem co to jest ten impuls- przez internet trudno się dogadać, doprecyzowć. ale ja pomyślałam o rozluźnianiu mięśni co dzieje się przy wchodzeniu w fazę snu. niepotrzebnie się tym Pani stresuje,przez co boi się zasnąć.
Być może tez potrzebna byłaby psychoterapia.

Trudności w zasypianiu, nagłe wybudzanie itp mogą wynikać z różnych zaburzeń- od stresu, przemęczenia i trudności emocjonalnych, po zaburzenia organiczne. Jest możliwe, że Pani zaburzenia są objawami z kręgu nerwic, a tym samym zalecana byłaby konsultacja psychologiczna i/lub psychiatryczna.
Najpierw jednak warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zbierze dokładny wywiad dotyczący objawów i na tej podstawie zdiagnozuje lub skieruje na dalsze badania i do specjalistów (szczególnie, że wymagane jest skierowanie do psychologa w placówkach współpracujących z NFZ).