Problemy z zasypianiem u 8-letniego dziecka

Witam, Bardzo prosze o porade, gdyz od jakis 2 tyg.mam problem z moja 8-letnia corka u ktorej zaczely sie straszne problemy ze snem.. ...idac spac od razu ma lzy w oczach i mowi ze napewno nie zasnie, a jak juz pojdzie spac to caly czas sie poci i budzi,mowi ze nie moze spac, ze taraz to juz napewno nie zasnie, ze chce spac ze mna lub mezem, lub po prostu wymysla np.ze chce jej sie pic lub siusiu..wpada przy okazji tego w histerie.Jak juz ja wezmiemy do siebie do lozka to problem znika i spi ..

Warto porozmawiać z córeczka, dowiedzieć się czy czegoś się boi i dlaczego nie chce spać sama (mogła się kiedyś czegoś np wystraszyć, a później lęk się uogólnił). Jeśli nie ma powodu innego niż chęć spania z rodzicami, warto konsekwentnie stawiać granice, ale także pomóc Małej. Może słuchane kołysanki? Bajka opowiadana przez mamę na dobranoc (przez z góry określony czas)? Specjalna nocna lampka? Specjalny przytulak-opiekun? I konsekwentne nie branie Małej do łóżka. Cierpliwość, stanowczość i konsekwencja powinny rozwiązać problem, choć warto się nastawić, że na początku będzie trudno.