Problemy ze snem a przyjmowanie małych dawek antydepresantu

Dzień dobry. Od ponad roku biorę małe dawki antydepresantu (np. Parogen) na problemy z przedwczesnym wytryskiem. Od kilku dni nie brałem leku ze względu na silną anginę i przyjmowanie antybiotyku. Pierwszą noc choroby miałem mocno pourywany sen (ponoć skutek uboczny antybiotyku), a drugiem w ogóle problem z zaśnięciem. Po godzinie snu przebudziłem się i nie mogłem poruszyć się ani wydać żadnego dźwięku. Byłem przerażony, bo zdarzyło mi się to pierwszy raz. Ma pani pomysł co mogło być przyczyną?

Często w trakcie choroby zaburzeniu ulegają nasze rytmy około-dobowe. Może to być powodem trudności. Podobnie jak odstawienie leku, do którego organizm był przyzwyczajony. Warto się przyjrzeć swojemu funkcjonowaniu po zakończeniu choroby i ewentualnej powtarzalności objawów. W razie nawrotów lub nasilenia proszę zgłosić się do lekarza psychiatry.

Witam,
nie bez znaczenia dla odpowiedzi jest to jaka konkretnie dawka leku była przyjmowana. Generalnie warto też rozmawiać z lekarzem prowadzącym, pytanie czemu lek został odstawiony. Jeśli dawka była minimalna, odstawiana pod kontrolą lekarza, to raczej nie powinno to być niebezpieczne. Ale zawsze przy problemach z dziedziny zdrowia psychicznego oraz także seksuologii nawet przy leczeniu farmakologicznym ważne jest także wsparcie psychologiczne. Może być tak, ze te objawy z dziedziny seksuologii były objawem jakichś bardziej ogólnych problemów psychicznych, lek służył pomocą, jednak w sytuacji jego odstawienia (nawet czasowego), problemy znów niejako wyszły na powierzchnię. Nie jest to powód do obaw, raczej stanowi to powód do przemyślenia kwestii czy nie warto byłoby zastanowić się nad podjęciem psychoterapii. To tak ogólnie w odpowiedzi na Pana pytanie. Oczywiście w razie niepokojących objawów proszę kontaktować się z lekarzem. gdyby miał Pan dodatkowe pytania proszę o kontakt indywidualny. Pozdrawiam.