Problemy ze snem a spożywanie posiłków ułatwiających zasypianie

dzień dobry. chciałbym dowiedzieć sie czy w przypadku problemów z zaśnięciem warto przed snem spożywać produkty, które powodują senność. mam na myśli np herbatę ziołową lub zieloną, jogurt i kilka kostek mlecznej czekolady. dowiedziałem się że zioła uspokajają, mleko ułatwia zaśnięcie, a słodycze przymulają.

Witam,
Proponuję przedewszystkim zadbać o warunki zewnętrzne oraz spokój wewnętrzny. Proszę wietrzyć pokój przed zaśnięciem, zadbać o odpowiedni poziom zaciemnienia. Przed snem najlepiej nie korzystać z komputera ponieważ niebieskie światło monitora pobudza mózg i utrudnia zasypianie. Warto też zadbać o regularne pory odpoczynku oraz większa ilość wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Oczywiście zioła są bardzo pomocne w zasypianiu. Właściwości nasenne mają szyszki chmielu, lawenda czy tez melisa. Wskazana jest też dieta bogata w magnez i witaminy z grupy B. Jeśli chodzi o nabiał, to co prawda kiedyś uważano, ze mleko ma działanie nasenne, jednak badania dowodzą, że nabiał aktywizuje metabolizm a więc działa pobudzająco. Podobnie czekolada - zawiera teobrominę - substancję podobną w swym działaniu do kofeiny.
Pozdrawiam