Problemy ze snem i częste wybudzanie w nocy

Od pewnego czasu mam problemy ze snem. Zasypiam w ekspresowym tempie po czym budzę się co 2-4h. nie jest to spowodowane złym snem czy potrzebami fizjologicznymi. Po takiej pobudce zasypiam ponownie bez większych problemow. i tak 2-3 razy każdej nocy. Rano jestem nieprzytomna, nie słyszę budzika czy dzwoniącego telefonu. Dodam, że mam 28 lat, arytmię i bardzo stresującą pracę. Nie wiem już jak sobie poradzić. Melisa nie pomaga a nie chciałabym zażywać leków nasennych.

Na podstawie tego co napisałaś można sformułować jedynie pewne sugestie. Nie wiem jak radzisz sobie ze stresem, ale uczciwa poraja aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu bardzo pomaga z radzeniem sobie ze jego skutkami. Poza tym powszechne przekonanie, że należy się kłaść spać z pustym żołądkiem nie koniecznie jest dobre. Lekki ale bogaty w węglowodany złożone, błonnik i dobre tłuszcze posiłek na godzinę przed snem może bardzo poprawić jakość snu. Za to nie powinno się raczej jeść przed snem posiłku zawierającego dużo białka.

Witam. Takie nocne budzenie się zapewne jest spowodowane (co Pani sama zauważyła) dużym napięciem, jakie Pani odczuwa również w ciągu dnia. Widać również olbrzymie koszty, jakie Pani w związku z tym ponosi. Pani jest młoda więc szkoda, żeby Pani miała być na lekach. Z kolei nieleczenie tego może spowodować nasilenie objawów, albo wręcz objawy depresyjne. Myślę, że rozwiązaniem sensownym byłoby podjęcia psychoterapii. Miałaby Pani okazję przyjrzeć się swoim niepokojom, napięciom, lękom, relacjom. Nauczyłaby się Pani zawierać przeżycia w emocjach, a nie w ciele. Dzięki temu prawdopodobnie odciążyłaby Pani swoje serce (arytmia ma podłoże psychosomatyczne) i uporała się z zaburzeniami snu. Polecam. Małgorzata Danielewicz.

Witam. Zachęcam do zgłoszenia się na konsultację i do psychiatry, i do psychoterapeuty. Nie po to, aby od razu brać leki, ale żeby omówić dokładniej to, co się dzieje oraz uzyskać informację - jakie są możliwości pomocy. Pozdrawiam