Problemy ze snem i koszmary senne oraz brak sił

witam mam problem nie wiem jak sobie z nim poradzic nie moge spac gby usne budze sie po kilku godzinach mokry mam koszmary przedstawiajace ze bliscy chca mnie skrzywdzic pozbyc sie mnie o wszystko ich podejrzewam budze sie i nie wiem jak zaczac dzien nie mam sily co mam robic

Witam,

sny często interpretuje się wyraz nieświadomych nam zjawisk psychicznych. Mogą jednak również świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej organizmu. Przy snach, które są pełne lęków lub agresji, zachęcam zrobić sobie badania endokrynologiczne. Po wykluczeniu zaburzeń hormonalnych zachęcam skontaktować się z psychologiem-psychoterapeutą.

Pozdrawiam i trzymam kciuki!

Poza badaniami zalecanymi przez mgr Rafała Czarnego polecam również zastanowić się nad swoimi relacjami z osobami, o których Pan śni. Być może żywi Pan w stosunku do nich pewne lęki lub inne emocje, które na jawie wypiera Pan i tłumi. Takie mechanizmy obronne (tłumienie,wypieranie itd) są skuteczne tylko na krótką metę, gdyż z czasem wyhamowane emocje są kumulowane i szukają swojego ujścia -u Pana znajdują je w postaci snów. Zatem niezbędna jest analiza Pana związków z innymi, tego co z nich czerpie, co wnosi, czego się obawia, jaką ma w nich rolę i czy ta rola Panu odpowiada itp. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Opisuje Pan dwa problemy - jeden to niemożność prawidłowego snu i koszmary senne, które są trudne do zniesienie; drugi zaś to po części efekt pierwszego czyli apatia, brak energii i prawdopodobnie poczucie utraty kontroli nad swoim życiem. Wszystko to jeszcze mocniej może pogłębiać Pana stan i powodować myśli depresyjne, obawy i napięcie.
Sugerowałabym aby udał się Pan do psychoterapeuty gdzie w bezpiecznych warunkach będzie Pan mógł przyjrzeć się swoim obawom i nauczyć się jak odzyskać kontrolę i energię życiową. Koszmary często są wynikiem naszych głębokich wewnętrznych lęków. Lęk będzie nam towarzyszył zawsze; nie można go "wyciąć" czy się go pozbyć (stanowi pewnego rodzaju mechanizm adaptacyjny), ale można nauczyć się jak go wykorzystywać w dobry sposób i jak z
nim żyć.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska