Problemy ze snem i stany lękowe po przebudzeniu

Witam, od ponad roku mam problemy ze snem, nie mogłam zasnąć a jak już się udało,to budziłam się w dziwnym stanie lęku po kilka razy w nocy. Zrobiłam badania w tym TSH,wszystko było ok. Na problemy ze snem dostałam hydroxyzynę 10 mg a potem 25mg. W tygodniu śpię po kilka godzin, nie mogę zasnąć mimo leków, budze się w nocy, a rano czuje jakbym nic nie spała. W weekendy śpię do 14-15, budzę się, chwilę poleżę i znów zasypiam. Nie mam siły wstać z łóżka Czy to może być depresja?

Jeśli badania wyszły w porządku, do tego występuje lęk a poprawa następuje po lekach przeciwlękowych może to wskazywać bardziej na nerwice niż depresję. Objawy jednak są dość utrudniające Pani życie radziłabym, zatem udać się do psychoterapeuty. Nerwice leczy się psychoterapia. Można się przy tym wspomagać lekami, należy jednak pamiętać, że niektóre z nich są lekami uzależniającymi (jak ww hydroxyzyna), potrzeba coraz większych dawek by osiągnąć ten sam efekt terapeutyczny. Stosowane krótko oczywiście są pomocne i nie powodują uzależnienia. Jednak w leczeniu nerwicy konieczna jest psychoterapia- chodzi bowiem o leczenie przyczyn nerwicy(czyli przepracowanie trudnych doświadczeń i zmianę zachowania, myślenia), a nie tylko łagodzenie objawów lękowych (które będą się nasilać, jeśli jeśli nie zlikwiduje się przyczyn).