Problemy ze snem - jak dobrze spać?

Witam serdecznie, jestem 24-letnią kobietą. Mój problem może i prozaiczny, ale trwa od ponad miesiąca. Mam ogromne problemy ze snem. Bywają noce, których nie przesypiam albo zasypiam ok. 5-7 rano. Wówczas mój sen trwa ok 4-5 godzin. Taki stan jest bardzo męczący, cykl mojego dnia został całkowicie wybity z rytmu. Za dnia nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, czasem muszę zdrzemnąć się na ok. 30 minut. Przeszukując Państwa portal, dowiedziałam się, że cierpię również na tzw. "porażenie przysenne". Przeżyłam ostatnio sporo stresów i zastanawiam się, czy to mogło mieć wpływ na moje problemy ze snem, czy też powinnam udać się do odpowiedniego specjalisty? Będę wdzięczna za fachową odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

w tej sytuacji polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry. Specjalista może Pani przepisać np. leki przeciwdepresyjne, które ułatwiają zasypianie i pogłębiają sen. Jeśli przeżyła Pani sporo stresów, mogły one np. wyzwolić depresję, której jedynym objawem bywa bezsenność. Mówimy wówczas o depresji maskowanej, a bezsenność to najczęstsza ,,maska" depresji. Przewlekła bezsenność niekorzystnie wpływa  na funkcjonowanie w ciągu dnia, podczas gdy w Pani zasięgu jest skuteczne leczenie.

Warto również wziąć pod uwagę wizytę u psychologa, aby omówić rolę ostanich wydarzeń i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem (jak np. trening relaksacyjny).

http://portal.abczdrowie.pl/co-laczy-bezsennosc-z-depresja

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.