Problemy ze snem podczas stresujących dni

W listopadzie w weekend przed 2 kolokwiami zaczęły się moje problemy ze snem. Studiuję medycynę i stresowalam się że nie zdążę się nauczyć i chodziac spać zawsze koło 12 poszłam wtedy spać o 1, i nie mogłam zasnac.. męczyłam się pewnie do 3, w kolejne dni lepiej nie bulo i żeby funkcjonować bralam Nasen- pół tabletki. 4 dni temu mój problem zaczął się znowu, gdy musiałam wcześnie wstać na zajęcia, mam kolokwium i chyba nieświadomie się stresuje, nie mogę wcale spać, od 4 dni Nasen, co robić?

Stres często powoduje problemy ze snem. Może Pani spróbować treningu relaksacyjnego Jacobsona, który świetnie sprawdza się przy problemach z zaśnięciem. Wymaga on ok. 30 min. ciszy i spokoju, można odtworzyć go w dowolnym odtwarzaczu mp3, założyć słuchawki na uszy i wykonywać instrukcje lektora. Dodała Pani, że chodzi spać zawsze ok. północy, jednak w przypadku stresujących dni przesuwa Pani tą godzinę. Może to nieco rozstroić Pani zegar biologiczny. Dodatkowo kawa, napoje energetyczne czy inne środki "pomagające" w nauce, mogą powodować opisane przez Panią problemy. W przypadku ponownego wystąpienia takiego problemu (bezsenności) może Pani spróbować też sposobu paradoksalnego: gdy leżąc czuje Pani, że nie może spać, należy wstać i wykonywać jakieś odprężające czynności (np. czytanie) tak długo, aż poczuje Pani, że zaraz 'zaśnie na stojąco'. Dopiero wtedy i tylko wtedy należy udać się do łóżka. Nie powinno się zostawać w łóżku na siłę, ponieważ to skutkuje jedynie opisanym przez Panią zmęczeniem. Ważnym jest też, aby nie jeść czy np. nie uczyć się na nim - może to dodatkowo zniekształcić nasze skojarzenie łóżka z czymś, co przynosi nam odpoczynek i sen (najpierw walczymy ze snem, leżąc i czytając notatki zmuszamy się do utrzymania uwagi - później, w tym samym miejscu i podobnej pozycji, zmuszamy się do zaśnięcia.

Dzień Dobry Pani,

Sen jest ważny, i paradoksalnie wtedy, kiedy przeżywamy trudny okres, potrzebujemy go najbardziej.

Zachęcam Panią do zmobilizowania wszystkich zasobów, żeby sypiać po osiem godzin na dobę, a zasypiać już ok. 22-ej
Ważne jest, aby wyrobiła Sobie Pani nawyk wyciszania się przed pójściem spać, unikać kofeiny i innych pobudzających napojów, po godz. 18-tej.
Godzinę przed położeniem się zjeść zdrową, węglowodanową przekąskę (owoc, orzechy).

Nie mniej ważne jest, żeby pić dużo czystej wody, której mózg bardzo potrzebuje.
Sugeruję, aby notatki z wykładów raz przeczytać- polecam wyrobienie Sobie takiego nawyku.
Uczymy się przez powtarzanie.

Proszę pomyśleć o Melatoninie- naturalnym środku pomagającym zasnąć.
Nie zapominać o aktywności fizycznej....

Zdystansowanego podejścia do zaliczeń,
Irena Mielnik-Madej

Stres jest jednym z najczęstszych przyczyn zaburzeń snu. Paradoksalnie brak snu sprzyja stresowi, mamy wtedy błędne koło.
Ze stresem najlepiej walczyć przy pomocy regularności i relaksacji. Proszę zadbać o to, by zawsze kłaść się o tej samej porze, najlepiej ok 22-23. Kiedy przekroczymy pewien próg (właśnie godzina 12-1 w nocy), wtedy trudniej jest zasnąć.
Przynajmniej godzinę przez snem proszę się już nie uczyć i starać się wyciszyć, nie patrzeć w komputer czy smartfona, wypić herbatkę z melisy, zrobić sobie odprężającą kąpiel, poczytać coś lekkiego.
Kolacja powinna być lekkostrawna i węglowodanowa. Może Pani również suplementować melatoninę, która jest naturalnym środkiem, wpływającym na jakość snu.
Osoby, które uprawiają jakąś aktywność fizyczną w ciągu dnia, lepiej sypiają. Warto również o tym pamiętać.

Pozdrawiam serdecznie.