Problemy ze snem przy stosowaniu kwasu foliowego

Planuję zajść w ciążę. Ginekolog zalecił mi branie kwasu foliowego. Zaczęłam brać FOLIK 0,4mg. Po 4 dniach pojawiły mi się problemy ze snem, budziłam się w środku nocy, a gdy udało się ponownie zasnąć spałam bardzo płytko. Sytuacja powtarza się przez kilka dni. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Przerwałam branie leku.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Podejmowanie prób zajścia w ciążę jest zwykle dla kobiety dość stresujące. Pozytywnym emocjom związanym z planowaniem i oczekiwaniem towarzyszy również pewna doza niepokoju dotycząca przebiegu ciąży, zdrowia przyszłego dziecka czy też niepewność towarzysząca spodziewanej dużej zmianie życiowej itp. Dlatego opisane przez Panią objawy mogą być związane z odczuwanym w tej sytuacji napięciem i przeżywanymi emocjami.
Czy po odstawieniu tabletek, problemy ze snem zniknęły? Jeśli się utrzymują to sygnał by poszukać profesjonalnego wsparcia psychologicznego w tej sytuacji.
Jednak należy pamiętać, że efekty uboczne przyjmowania leku Folik obejmują także zaburzenia snu (choć zdarza sie to rzadko i mam wątpliwości czy mogą się pojawić zaledwie po kilku dniach stosowania). W związku z tym proszę na kolejnej wizycie omówić to ze swoim lekarzem.