Problemy ze snem u 35-latki

Witam, chciałam zapytac od pewnego czasu mam problemy ze snem nie spie prawie wogole prawie od 3 tyg, spowodowane problemami rodzinnymi ,zazywam relanium jak widze ze nie moge usnac moze dwa razy w tygodniu po 1 tab nieraz 2, prosze o porade??

Mgr Karolina Kwiatkowska

Jeśli jest Pani w dużym stresie, kłopoty ze snem są naturalne. Pytanie ile godzin na dobę Pani realnie przesypia? Środki nasenne działają tylko doraźnie. Z tego co Pani pisze, to bezsenność jest tylko skutkiem innych problemów. To nimi należałoby się zająć.
Na pewno nie zaszkodzi też wdrożenie tzw. higieny snu, czyli zestawu podstawowych zaleceń dotyczących snu i zasypiania. Może je Pani przeczytać tu: http://www.zdrowiejestwglowie.pl/jak-lepiej-spac.html
Jeśli to nie pomoże, proponuję się udać do psychologa - celem przepracowania kłopotów rodzinnych, o których Pani pisze. Pozdrawiam, KK

Opisuje Pani dość długo trwające problemy ze snem, które rozwinęły się prawdopodobnie w odpowiedzi na nadmierne stresy. W takie sytuacji leczenie za pomocą relanium nie jest optymalne. Lek ten ułatwia zasypianie, ale nie poprawia jakości snu. Ponadto z jego stosowaniem wiąże się ryzyko tolerancji (konieczność stosowania coraz wyższych dawek by uzyskać dobry efekt), a tym samym ryzyko uzależnienia. Obecnie dysponujemy skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi metodami poprawy jakości i ilości snu, nie obciążonymi ryzykiem tolerancji i uzależniania. Proponuje konsultację u lekarza psychiatry mającego doświadczenie w medycynie snu.