Problemy ze snem u 7-miesięcznego dziecka

Mój 7 miesięczny syn budzi się w nocy co godzinę. Chodzi spać o 20 i wtedy pierwszą pobudkę ma po pół godziny potem już co godzinę. Zdarza się że w nocy ma godzinną przerwę na zabawę.Poza tym zasypia szybko na piersi (jeszcze go karmię, głównie w nocy i nad ranem).Budzi się o 6.30, po 2 godz idzie spać na pół godz, potem śpi jeszcze 2 razy po pół godz. Poza moim mlekiem je kaszkę z glutenem, obiadek, podwieczorek i kaszkę bez gluten) i nie wydaje się być głodnym więc już nie wiem co to.

Witam,
Warto porozmawiać z pediatrą. Jeżeli dziecko dobrze przybiera na wadze, nic innego mu nie dolega to znaczy, że zaburzona jest higiena snu u dziecka. Jeżeli dobrze zrozumiałam to dziecko nauczyło się zasypiać przy piersi. Jeżeli tak, to jego wybudzenia się co chwilę w nocy mogą być spowodowane chęcią przytulenia się lub po prostu niepokojem dziecka. Dziecko zasypia przy piersi, potem jest przeniesione w nocy do łóżeczka. Każde dziecko fizjologicznie budzi się w nocy nawet kilkanaście razy, jednak trwa to bardzo krótka, kilka sekund i ponownie zasypia. Jeżeli dziecko po właśnie takim przebudzeniu znajduje się gdzie indziej i w innej sytuacji niż zasypiało to po prostu się boi. I budzi na dobre. Można to porównać do sytuacji, w której Pani zasypia w swoim łóżku a nagle w nocy przebudza się i znajduje się na kanapie u koleżanki. Też byłaby Pani zdziwiona co się stało. Dziecko ma podobnie, zasypiałem, była pierś teraz nie ma coś tu jest nie tak. Lepiej zawołam pomoc.
Jest kilka książek pomocnych w nauczeniu dziecka jak zachować prawidłową higienę snu. Polecam "Każde dziecko może nauczyć się spać" Anette Kast-Zahn lub "Uśnij wreszcie" dr Eduard Estivill.
Proszę również zwrócić uwagę na swoje potrzeby. Tak częste wybudzenia w nocy muszą być dla Pani wyjątkowe męczące i nie pozwalają Pani odpocząć, a przecież bardzo Pani tego potrzebuje.
Pozdrawiam i życzę szybko przespanej nocy zarówno Pani jak i dziecku.
Jadwiga Wojnicka