Problemy ze snem u 76-latki

Witam!Moja mama, osoba 76-letnia od wielu już lat ma problemy ze snem.Nie śpi noc za nocą, a jedynie przysypia na kilka minut i to najczęściej na siedząco.Gdy kładzie się do łóżka, nie może znaleźć odpowiedniej pozycji.Ciągle kręci się, zmienia położenie. Nie potrafi się wyciszyć, by zasnąć. Lekarze zalecają jedynie leki nasenne, które nie skutkują. Za dnia mama przysypia, siedząc na fotelu. Choruje na serce, niedoczynność tarczycy i żylaki. Bierze systematycznie leki na te schorzenia.Jak pomóc?

Rozkład aktywności dobowej zmienia się wraz z wiekiem i niestety w późniejszych latach naszego życia nie potrzebujemy już tyle snu, ile w młodości. Niemniej jednak rozumiem, że jest Pani zaniepokojona takim stanem rzeczy. Dobrze też ze ma Pani przekonania, że same leki niewiele pomogą i nie skutkują w długoterminowym okresie.Jedną z przyczyn, które wpływają na taki stan rzeczy już Pani zauważyła a mianowicie podsypanie w ciągu dnia. Kiedy organizm wypocznie w ciągu dnia w nocy snu już wiele nie potrzebuje. Jednak takie odwrócenie snu i czuwania nie jest dobre dla organizmu na dłuższą metę. Sen nocny ma zupełnie inna wartość niż spanie w ciągu dnia. Dodatkowo męczące i frustrujące jest staranie się zasnąć w nocy i bezskuteczność tych wysiłków.Warto przyjrzeć się dlaczego mama woli spać na siedząco, czy to kwestia zwyrodnień stawów, czy niewygodnego łóżka, gdyż wiele może być pośrednich przyczyn, wpływających na taki stan rzeczy. Część z nich można wyeliminować jeśli dojdziemy do ich sedna.

Witam, Pani mama na problemy ze snem. Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen, ulega osłabieniu. Przyczyn może być wiele, stres, leki, zmartwienia, lęk, między innymi jak Pani napisała drzemki w ciągu dnia, niewygoda, trudności w wyciszeniu. Proszę porozmawiać z mamą jak może Pani jej pomóc. Co mogłoby poprawić jej jakość snu. Warto zadbać o higienę snu: przestrzegać stałych godzin snu i budzenia, umiarkowany wysiłek fizyczny rano i po południu, przewietrzenie sypialni, odpowiednia temperatura, niezbyt ciężkie posiłki przed snem, kłaść się gdy odczuwamy senność. W wyciszeniu może pomóc relaksacja przed snem, muzyka, trening relaksacyjny Jacobsona (https://www.youtube.com/watch?v=GnyCpEh39hs , http://relaksacja.pl/). Proszę się zastanowić z mamą co można jeszcze zrobić w tej sytuacji, aby poprawić jakość snu i nie stosować długotrwale tabletek nasennych.Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl