Problemy ze sobą po przemocy domowej

Rok temu byłam świadkiem tego, jak mój tata stoi nad moją mamą z nożem. Od tamtej pory nie mogę spać. Byłam u 3 psychologów, brałam leki na uspokojenie, ale to dało tylko efekt na jakiś czas. Teraz znowu wszystko wróciło. Kilka razy śniło mi się, że mój tata bije mamę, a ja jej nie mogę pomóc (zanim moja mama złożyła sprawę o rozwód, dość często się zdarzało, że nas bił po pijanemu). Od dwóch dni ciągle płaczę. Wrócił mój stary "nawyk", a mianowicie cięcie się. Boli mnie strasznie od dwóch dni głowa, a takie objawy mam dość często i długo trwają. Poza tym nic mi się nie chce, mam myśli samobójcze. Czy to depresja?

KOBIETA ponad rok temu

Witaj!

Przede wszystkim bezwzględnie powinnaś zgłosić się na terapię dla osób z przemocą i problemem alkoholowym w rodzinie. Wydarzenia, które mają miejsce w Twoim domu wpływają bardzo niekorzystnie na Twój rozwój i prawdopodobnie tylko terapia pozwoli Ci się z tym uporać. Sytuacja, kiedy Twój ojciec stał z nożem nad mamą, z pewnością nadal bardzo silnie na Ciebie oddziałuje. Niewykluczone, że jeszcze przez dłuższy czas będziesz przeżywała tę okropną scenę w snach.

Napisałaś, że wrócił Twój nawyk nacinania się. Prawdopodobnie masz duży problem z wyrażaniem swoich uczuć, tego, co czujesz i jak bolesna jest dla Ciebie sytuacja w domu. Nacinanie się może pomagać Ci chwilowo w uporaniu się z tymi skumulowanymi, negatywnymi emocjami. Nie jest to jednak rozwiązanie, nie prowadzi to do niczego dobrego.

Jeśli podjęłabyś terapię, po pewnym czasie nauczyłabyś sobie radzić ze swoimi przeżyciami i emocjami. Wspomniałaś, że byłaś już u trzech psychologów. Być może nie spełnili oni Twoich oczekiwań, ale namawiałabym Cię, abyś się nie zniechęcała i podjęła terapię, o której pisałam na początku.

Pozdrawiam Cię serdecznie!