Problemy ze stresem w szkole

witam możecie mi pomóc gdy przychodze na praktyki zawodowe zawsze mam stres i boje się że sobie nie poradze z zadaniem i gdy coś mi niewychodzi pani na mnie krzyczy i wtedy tracę samo kontrolę co mam zrobić

Witam. Nie mam dla Pana jednego rozwiązania, bo problem, który Pan opisuje jest związany zarówno z Pana samooceną, trudnościami w relacjach, jak i odpornością na krytykę. Myślę jednak, że dobrym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa np. prowadzącego terapię poznawczo - behawioralną. Doświadczony terapeuta nauczy Pana kilku technik, które pozwolą lepiej radzić sobie w podobnych sytuacjach. Terapia to również okazja, by lepiej poznać siebię, a taka wiedza jest przydatna przez całe życie. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz

Witam! Stres związany z nowymi zadaniami świadczy o tym, że Pan chce jak najlepiej wykazać się swoimi umiejetnościami i zrobić to zadanie bezbłędnie. Kiedy natommisat odczuwa się negatywne emocje wtedy jakość wykonywanej pracy jest słabsza - najdrobniejsze błędy traktuje sie jako wynik nieudolności i braku komtencji. Tym samym obniża się poczucie własnej wartości.
Najważniejsze jest aby zrozumieć, że jest Pan na praktykach, które mają być formą przyuczenia do zawodu, nabrania wprawy i wyrobienia nowych umiejętności. Praktyki też polegają na tym aby ze swoich bledów wyciągać wnioski i już w życiu zawodowym ich nie popelniać. Sprzyjają kształtowaniu pewności siebie i swoich umiejętności.
Proszę w czasie wolnym zrelaksować się i zastanowić się nad swoimi umiejętnościami. Dokonując takiego bilansu jestem pewny, że wypadnie pan bardzo dobrze i praktyki nie będą już takie straszne.
Powodzenia!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam.
Przyczyn stresu może być wiele i nie ma jednego sposobu, aby sobie z nim poradzić. Z reguły zaleca się stosowanie miarowych oddechów, które łagodzą napięcie. Przygotowanie się w stopniu bardzo dobrym do odpowiedzi, bo to gwarantuje pewność siebie. Ważna jest praca nad podwyższeniem poczucia wartości i umiejętność radzenia sobie z krytyką. Proponuję wizytę u psychologa, psychoterapeuty w celu rozpoznania przyczyn przeżywania tak silnego stresu i wypracowania właściwego dla siebie sposobu radzenia sobie w tak trudnych sytuacjach. Powodzenia