Problemy ze wzrokiem a praca jako maszynista

Witam, Mam problem z widzeniem cyferek na tablicach ishary ,niektóre cyferki widzę .Miałem test wilczka i wszystko wyszło prawidłowo. Dodam że wszystkie kolory rozpoznaję ,jednak słyszałem że jeżeli nie widzi się na tych tablicach ishary to nie można wykonywać niektórych zawodów. Mam prawo jazdy kat B,C i chciałby zostać maszynistą,kierowcą lokomotywy .Dodam że na kierowce zawodowego badania przeszedłem pozytywnie . Czy lekarz okulista pozwoli mi wykonywać ten zawód. Pozdrawiam

Witam.

Wśród wymagań zdrowotnych, jakie powinny spełniać osoby ubiegające się o licencję maszynisty albo o zachowanie jej ważności, wymienia się jako konieczne m.in.
"prawidłowe rozpoznawanie barw za pomocą tablic pseudoizochromatycznych Ishihary".

Jest to inaczej niż przy badaniach na prawo jazdy, gdzie tablice Ishihary pełnią funkcję pomocniczą a decydujące (dla celów orzeczniczych) jest badanie za pomocą lampy Wilczka.

A tak przy okazji.
Przy wydawaniu tego typu orzeczeń okulista przeprowadza tylko konsultację (no chyba, że sam ma uprawnienia) na zlecenie lekarza orzekającego.
Natomiast orzeczenie wydaje "lekarz uprawniony" czyli najczęściej specjalista medycyny pracy i może on dowolnie odnieść do wyniku konsultacji innego lekarza.