Problemy ze wzwodem u prawiczka

Mam 27 lat, jestem prawiczkiem i mam zaburzenia wzwodu. Przez 6 lat się masturbowałem niemal codziennie, ale teraz od 2 lat to ograniczam. Robię to, ale raz na 2 lub 3 tygodnie. Jestem uzależniony od masturbacji. Czytałem wypowiedzi innych na temat zaburzeń i chyba mam zaburzenia na tle psychogennym, bo chory na nic nie jestem ani serce, ani inne choroby. Powiem jeszcze, że poranne wzwody mam, ale czy to nie z powodu, że się siku mi chce, bo pęcherz mam wtedy pełny i muszę do łazienki. Podczas masturbacji też mam pełny wzwód. Co robić, czy oprócz seksuologa też do psychologa powinienem się wybrać? Proszę o radę, a może jakiś lek przepiszcie. Brałem Maxigrę 50mg w jednej tabletce, ale za mało chyba, bo miałem, ale słaby wzwód i nie trzymał się długo. Proszę o poradę.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Tak jak Pan doczytał zaburzenia wzwodu rozpatrywać można na dwóch głównych płaszczyznach: organicznej, kiedy to za zaburzenia odpowiada proces chorobowy oraz czynnościowy, na tle psychologicznym. Fakt, że wzwód występuje podczas masturbacji oraz niektórych stosunków pozwala w dużej mierze wykluczyć występowanie zmian chorobowych. Nie opisał Pan na czym dokładnie polega Pana problem, wspomniał Pan, że podczas masturbacji wzwód jest pełny, natomiast pominął Pan kwestię w jakich sytuacjach wzwód nie występuje. Rzeczywiście tak jak Pan zauważył - jedną z częstszych, istotnych przyczyn występowania problemów ze wzwodem jest zbyt częsta masturbacja. Powoduje ona przyzwyczajenie do tego charakteru bodźca i trudniej przestawić się na kontakt z kobietą. Nie bez wpływu może być też styl życia palenie papierosów, zła dieta, alkohol, niska aktywność fizyczna. Myślę, że jeżeli czuje Pan taką gotowość warto udać się na pierwszą rozmowę z seksuologiem, bądź psychoterapeutą. Po wstępnym wywiadzie wspólnie ustalicie, czy jest celowość podjęcia przez Pana terapii. W podejściu psychoterapeutycznym uważa się, że zaburzenia wzwodu mogą spełniać różne funkcje - od manifestacji preferencji seksualnych, po brak pożądania wobec partnerki. Terapia ma na celu pomaga pacjentowi uświadomić sobie wyparte uczucia i znaleźć rozwiązanie dla konfliktów wewnętrznych, a także poprawić pewność siebie i przełamać bariery na temat podejmowania tematów intymnych. Pozdrawiam serdecznie!