Problemy ze zdrowiem po zakończeniu leczenia trądziku

Witam, mam 23 lata i szukam pomocy. Jestem po rocznej kuracji lekiem na trądzik (Aknenormin oraz Axotret), lek skończyłem brać w sierpniu 2011 i po 2 tygodniach po przestaniu brania leku pojawiły się duże zmiany. Zmiany jakie odczuwam to: - może to dziwne, ale praktycznie z dnia na dzień obudziłem się rano nie tym samym człowiekiem, co wcześniej (dzień wcześniej mocno bolało mnie czoło, jadłem też pieczywo i kabanosy wędzone); - przez cały czas brania leku dokuczał mi silny ucisk w czole, po 2 miesiącach od końca terapii ustał; - bardzo mocno pierzchną i schną mi usta oraz tworzą się zajady w końcówkach ust; - czuję ciągły niepokój, lęk, nerwowość i nadpobudliwość; - uczucie niepokoju oraz pojawiają się jakieś dziwne fobie (chce zaznaczyć, że mam spokojne życie bez nerwów i stresów), ostatnio aż się boję wyjść z domu lub jechać autem; - w początkowej fazie byłem bardzo osłabiony, praktycznie cały czas słabłem, a usta miałem strasznie wysuszone - nie pękają, tylko schną/pierzchną; - często się pocę i mam dziwny zapach potu, jakiego wcześniej nie miałem (w nocy jest ok); - częste zaparcia; - czasem pojawiał się rano lekki żółty nalot na języku; - czasem pojawia się ucisk w lewym uchu; - wybuchy agresji; - mgiełka myślowa; - strach; - uczucie jakby strucia, otrucia, bycia chorym; - w ciągu dnia pojawia się dziwny i brzydki smak śliny; - uczucie delikatnego pieczenia w brzuchu; Może to dziwne, ale po prostu czuję się chory.

Byłem u psychiatry, ale na 95% wykluczyła choroby psychiki i poleciła szukać innej przyczyny zmian. Nie jestem smutny ani przygnębiony, mam chęci do działania itp., nie zamykam się w sobie po prostu źle się czuję wewnętrznie. Moje wyniki badań krwi: Glukoza 97 mg/dl (75-105); Alat 66 U/l (5-41) (Zawsze miałem poniżej 28, nawet w trakcie brania leków na trądzik); AspAt 43 U/l (5-50); GGTP 35 U/l (5-60); Bilurbina całkowita 0,4 mg/dl (0,1-1,1); CRP 3,7 mg/l (0-5); Kreatynina 0,8 mg/dl (0,7-1,2); Żelazo 86 ug/dl (59-158); Wapń całkowity 9,9 mg/dl (8,6-10,2); Magnez 1,9 md/dl (1,6-2,6); Sód 138 mmol/l (136-145); Potas 3,7 mmol/l (3,5-5,1); Chlorki 106 mmol/l (98-107); Triglicerydy 75 md/dl (40-165); Mocznik 26 md/dl (19-44); OB 4 mm/h (1-10); WBC 5,8 10'9/l (4-10); NEUT 3,3 10'9/l (1,6-6,5); NEUT% 56,2 % (40-65); LYMPH 1,98 10'9/l (0,8-4,5); LYMPH% 33,4 % (20-45); MONO 0,53 10'9/l (0-1,2); MONO% 8,9 % (0-12); EO 0,07 10'9/l (0-0,5); BASO 0,02 10'9/l (0,0-0,1); BASO% 0,3 % (0-1); RBC 5,48 10'12/l (4,5-5,9); HGB 9,5 mmol/l (8,4-10,9); HCT 44,2 % (40-51); MCV 80,7 fl (80-93); MCH 1,7 fmol (1,7-2); MCHC 21,5 mmol/l (19,2-23); RDW-SD 37,9 fl (37-57); RDW-CV 13,1 % (11-16); PLT 198 10'9/l (150-400); PDW 14,3 fl (9-17); MPV 11 fl (9-13); P-LCR 32,7 % (13-43); PCT 0,22 % (0,15-0,45); TSH 3 gen. 1,92 ulU/ml (0,27-4,2); fT4 1,20 ng/dl (1-1,6); fT3 3,99 pg/ml (2,6-4,4); anty-TPO 5,00 IU/ml (5-34); Witamina B12 377,5 pg/ml (191-663); anty-Helicobacter Pylori ujemny; HBsAG ujemny.

Moje wyniki badań moczu: Kolor bursztynowy; Ciężar właściwy 1,020 kg/l ; pH 7 (5-7); Leukocyty nieobecne; Azotyny nieobecne; Białko nieobecne; Cukier w normie; Ketony nieobecne; Urobilinogen w normie; Bilurbina w normie; Erytrocyty w normie. Osad moczu: Nabłonki pojedyncze; Leukocyty 2-4; Śluz skąpy. Badanie kału: Enterococcus spp. pojedyncze; Escherichia coli pojedyncze; Candida glabrata pojedyncze. Badanie IgG Specyficzne ELISA: M05 Candida albicans; Klasa 2,8; Stężenie 34,74 ug/ml. Proszę o pomoc, bo już nie daję rady, jakie badania powinienem jeszcze wykonać, żeby dowiedzieć się co mi dolega i jak się z tego wyleczyć?

Witam!

Objawy, które Pan opisują mimo wykluczenia dolegliwości psychicznych mogą należeć do obrazu nerwicy. Wszystkie badania, które Pan wykonał są w normie. Warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który przeprowadzi także badanie fizykalne i na jego podstawie oceni, czy wskazane są dalsze badania diagnostyczne – laboratoryjne, bądź obrazowe. Jeżeli nie znajdzie ewentualnej przyczyny organicznej, warto byłoby skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Mnogość objawów, które Pan opisuje, a także lęk, niepokój, nerwowość i wybuchy agresji mogą sugerować, że pomoc terapeuty będzie celowa.
Za podstawową metodę leczenia nerwic uznaje się psychoterapię, czasem wspomagająco stosowane są także leki (leki przeciwdepresyjne oraz uspokajające). Nie powinno się leczyć nerwicy tylko i wyłącznie za pomocą leków, ponieważ wtedy działa się tylko na objawy, nie dochodząc do przyczyny ich występowania.

Pozdrawiam serdecznie!