Problemy żołądkowe po spożyciu mleka

Problemy żołądkowe po spożyciu mleka Witam, mam 19lat, można powiedzieć, że całe dzieciństwo przejadłem płatki na mleku aż do gimnazjum gdzie zaczęły mi się problemy po spożyciu mleka. ćwiczę na siłce, trzymam diete). Przez ostatnie 2 tygodnie praktycznie codziennie jem na śniadanie 500ml mleka i 100g p.owsianych i chce zmusić, przyzwyczaić organizm żeby normalnie mi trawił mleko, jest ciężko. Niestety dziś pół dnia spędziłem w toalecie. Bardzo zależy mi na takich śniadaniach.Jest jakiś sposób?

Dzień dobry! Prawdopodobnie masz nietolerancje na mleko. Wyklucz spożywanie mleka i zobacz czy dolegliwości ustąpią. Zamiast mleka polecam mleczne produkty, które uległy fermentacji tj. jogurty naturalne, kefiry. Możesz dodawać je do płatek zamiast mleka. Jeśli objawy będą się nasilać, skonsultuj się z lekarzem.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Przyczyn może być kilka: nietolerancja laktozy, przerost flory grzybiczej, alergie pokarmowe, które ujawniły się po nadmiernej ekspozycji na białko mleka krowiego.

Można wykonać badania, które rozwieją wątpliwości np. wodorowy test oddechowy, testy na nadwrażliwości pokarmowe i w ten sposób będzie można dowiedzieć się w jakim nasileniu występuje nadwrażliwość - możliwe że wystarczy czasowe wykluczenie mleka.
Przy potwierdzeniu niedoboru laktazy (enzymu trawiącego laktozę) możliwe będzie wprowadzenie enzymu laktazę do diety przy nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) lub wprowadzenie zamienników mleka krowiego. Lecz przyczyna może okazać się zupełnie inna. Radzę udać się do lekarza i dietetyka w celu znalezienia przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia żywieniowego.

Pozdrawiam, Zuzanna Mroczkowska

Przyczyną poajawiania się takich dolegliwości może być nietolerancja cukru mlecznego - laktozy - lub alergia na białka mleka. Nie należy za wszelką cenę stosowac mleka w takim przypadku. Należy je na jakiś czas wyłączyć z jadłospisu i po kilku-kilkunastu tygodniach próbowac włączać pwoli niewielkie ilości do diety. Jeżeli objawy nietolerancji będą się utrzymywały to mleko należy całkiem wykluczyć z diety. Zamiast mleka krowiego do posiłków mlecznych można spożywać mleka roślinne - mleko ryżowe, migdałowe, owsiane itp