Problemy żołądkowo-jelitowe a stres

Witam. Od miesiąca mam problemy żołądkowo-jelitowe (bóle podbrzusza, przelewanie, ucisk żołądka, częstsze oddawanie stolca (zazwyczaj po przebudzeniu i w godz. dopołudniowych, nie jest to biegunka raczej papkowata konsystencja), wykonałem badania krwi i usg jamy brzusznej, zaliczyłem wizytę u gastrologa, który stwierdził po wywiadzie, że to IBS. Dostałem leki rozkurczowe, które złagodziły objawy. 5 m. temu zmarł mój ojciec. Czy nerwy, stres mogą być przyczyną moich problemów? jak długo to trwa?

Witam serdecznie
Jesli mial Pan zdiagnozowane IBS warto pomyslec o regularnym odzywianiu zrezygnowaniu z zywnosci, ktora zawiera glutaminian sodu i na pewno wazne jest odreagowanie na biezaco stresu,odreagowanie stresu zwiazanego z utratą ojca, dbalosc o siebie w kontekscie odpoczynku, snu i odzywiania i nie kumulowanie stresu ale korzystanie ze wsparcia bliskich osob i ewentualnie skorzystanie z pomocy terapeuty, zeby nauczyc sie bazowac na Pana zasobach, wzmocnic poczucie wlasne wartosci i nauczyc radzic z codziennym stresem
Pozdrawiam
A.Reklewska psychoterapeuta

Witam ,
problemy które Pan opisuje na pewno wiążą się z wieloma niedogodnościami i niepokojem.Nie zlekceważył Pan sygnałów i zaczął poszukiwać przyczyn cierpienia.Może, warto byłoby jeszcze spotkać się z psychologiem/terapeutą by poszukać wspólnie odpowiedzi i rozwiązań zaistniałych problemów.W leczeniu dolegliwości związanych z IBS ważną rolę odgrywa dbałość o kondycję psychiczną i właściwy sposób odżywiania. Może powinien Pan rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Wskazówki dietetyczne, które pozwolą obniżyć dolegliwości znajdzie Pan na stronie: www.j-elita.org.pl.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz