Problemy związane z brzuchem

Jestem 21-letnią kobietą. Moim problemem są dolegliwości związane z brzuchem - po najmniejszej ilości jedzenia robi mi się balonik. Po większym obiedzie wyglądam jak kobieta w ciąży. Poza tym rzadko się załatwiam, często mam uczucie, że powinnam, jednak nie mogę. Albo przy załatwianiu miewam uczucie, że nie wypróżniłam się do końca. Zbierają mi się także gazy. Nie mogę się niczym najeść. Za to mocz oddaję często, częściej niż inni, chociaż to może wynika z tego, że zazwyczaj odczuwam duże pragnienie. Miewam też czasami bóle w prawym boku brzucha, jednak występują one zazwyczaj przy nieoddawaniu moczu, na przykład rano, gdy się budzę. Jeśli chodzi o miesiączki, to są raczej nieregularne, zazwyczaj bolesne i trwają co najmniej 6 dni. Kiedyś miałam robione badania na poziom glukozy we krwi - wyszły okej. Ciśnienie niskie. Innych badań nie miałam. Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wzdęcia po każdym posiłku, problemy z wypróżnieniami, bóle brzucha, wymagają wizyty u lekarza. Często zaburzenia takie, zwłaszcza u młodych kobiet, składają się na zespół jelita drażliwego. Jest to choroba, która mimo że powoduje przykre objawy, to nie prowadzi do żadnych groźnych powikłań. Postawienie rozpoznania wymaga jednak zebrania dokładnego wywiadu, bezpośredniego badania, badań dodatkowych, celem wykluczenia przez lekarza szeregu innych możliwych przyczyn opisywanych dolegliwości.

W Pani przypadku konieczna jest także diagnostyka układu moczowego. Najlepiej, aby zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego - zbada on Panią, zleci wykonanie podstawowych badań (morfologia krwi, badania biochemiczne, w tym ponowne oznaczenie glukozy, badanie ogólne moczu, USG jamy brzusznej), a jeśli będzie taka potrzeba - skieruje Panią do specjalisty (gastrologa, nefrologa/urologa).

Dobrze by było, aby wybrała się Pani także do ginekologa w celu wyjaśnienia przyczyny bolesnych i nieregularnych miesiączek.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.