Próby odchudzania u 18-latki

Jestem osiemnastolatką i mam 164 cm wzrostu i ważę 72 kg! próbuję schudnąć od listopada ale większość starań kończy się spadkiem wagi i następnie powrotem do wagi wyjściowej a czasami nawet do większej :( Nie mam problemów zdrowotnych tylko to że tyle ważę..... Mieszkam z rodzicami więc nie mogę pójść na jakąś bardzo ,,ekstremalną'' dietę.... Proszę o pomoc......

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Po pierwsze, należy zwiększyć ilość spalanych kalorii, dzięki wzmożonej aktywności fizycznej. W Pani wieku wskazane byłoby włączyć codzienną 60 minutową aktywność fizyczną co na pewno pomogłoby przyspieszyć spadek masy ciała.

Proszę zadbać również o regularność posiłków. Systematyczne spożycie posiłków sprawia, że organizm przyzwyczaja się do stałych dostaw energii i zamiast ją gromadzić - wykorzystuje ją. Pierwszy posiłek należy spożywać do godziny po przebudzeniu, a ostatni posiłek 2-3h przed snem.

W trakcie odchudzania powinna Pani spożywać co najmniej 1,5-2l wody dziennie. Niedostateczna podaż płynów spowalnia nasz metabolizm.

Powinna Pani przede wszystkim zrezygnować z żywności przetworzonej, kolorowych napoi gazowanych, słodyczy, produktów typu fast food oraz posiłków typu instant (dania z torebki).

Błonnik odgrywa ważną rolę w odchudzaniu, dlatego warto zwiększyć jego ilość w diecie. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi ok. 25- 30 g. Produkty bogate w błonnik: warzywa, owoce świeże i suszone, produkty pełnoziarniste ( np. kasza gryczana, jaglana, płatki owsiane, ryż brązowy, pełnoziarniste pieczywo).

Polecane metody obróbki termicznej: gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez dodatku tłuszczu, pieczenie w folii lub rękawie oraz grillowanie. Proszę unikać natomiast smażenia.

Aby po skończeniu odchudzania nie pojawił się efekt jo-jo, czyli powrót do poprzedniej masy ciała należy przejść etap stabilizacji wagi. Im wolniej następuje zwiększanie ilości kalorii w diecie tym lepiej. Zazwyczaj zaleca się zwiększanie kaloryczności o 100 - 150 kcal tygodniowo.

Zalecałabym jednak wizytę u dietetyka, który pomoże Pani skomponować odpowiednią dietę oraz wskaże dotychczas popełniane błędy w komponowaniu jadłospisu.

W razie pytań proszę o kontakt.