Proces zatrzymania osteopenii

Witam. Mam osteopenię. Co mogę robić, by proces ten zatrzymać, może nawet cofnąć? Czy jakaś specjalna dieta, może specjalne ćwiczenia?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Jeśli została stwierdzona osteopenia to powinna Pani być pod opieką poradni leczenia osteoporozy lub ortopedycznej. Proszę stosować terapię wdrożoną przez lekarza ortopedę. Pozwoli to zahamować proces choroby.

Witam Panią,

osteopenia przez niektórych lekarzy jest traktowana jako pierwszy etap osteoporozy. Inni twierdzą, że nie u każdego osteopenia przeradza się w stan bardziej zaawansowany. Niemniej jednak bardzo ważna jest profilaktyka. Można prowadzić ją na kilku płaszczyznach. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta - powinna być bogata w wapń i wit. D3, potas, magnez, ale również witaminę K i C. Należy ograniczyć, a najlepiej wyeliminować produkty, które mogą zmniejszać wchłanianie powyższych składników pokarmowych np. kofeina czy alkohol. Nie wskazane jest również palenie tytoniu. Warto spożywać produkty i potrawy z soi, zwłaszcza jeśli jest Pani kobietą w trakcie lub po menopauzie. Produkty spożywcze zalecane dla Pani to przede wszystkim mleko i jego przetwory, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i rośliny strączkowe. Proszę pamiętać również o tym, że suplementacja wapniem nie będzie tak korzystna jak prawidłowa dieta ze względu na mniejsze wchłanianie. Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na aktywność układu kostnego - zalecam Pani trening "mieszany". Zarówno aktywności o charakterze wytrzymałościowym jak np. bieganie, pływanie czy nordic walking, jak i lekkie ćwiczenia siłowe np. z niewielkimi hantlami, są wskazane. Oprócz wpływu na układ kostny, poprawią Pani kondycję i samopoczucie. Życzę dużo zdrowia i powodzenia!