Próchnica u 2-letniej córki

Witam serdecznie, mam problem z zębami mojej dwuletniej córeczki, ponieważ już ma próchnicę bardzo szybko postępującą i nie wiem jak mogę jej pomóc. Myślę, że przyczyną było zbyt długie karmienie piersią. Jej ząbki były już trzy razy smarowne u stomatologa jakimś preparatem chroniącym, używamy pasty Nenedent, chciałam zapytać czy mogę zrobić coś jeszcze, żeby ratować ząbki ?

Witam. Prawdopodobnie ząbki Pani córeczki zaatakowała tzw.próchnica butelkowa, która dotyczy dzieci, pijące mleko, sok czy herbatkę z butelki. Cukry w nich zawarte osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. A jeśli mała zasypia z butelką w buzi lub nie ma umytych ząbków przed snem jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica butelkowa rozwija się jeszcze szybciej. O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich. Potem pojawiają się ciemne plamy na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach (próchnica butelkowa generalnie częściej dotyczy przednich zębów górnych). Jeśli nie będą leczone, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Na etapie białych plamek lub smużek zwykle wystarczy stosowanie fluoryzacji – stomatolog posmaruje ząbki specjalnych preparatem. Dodatkowo można w domu, oczywiście po umyciu ząbków, 2 razy dziennie smarować je pastą do zębów dla dzieci zawierającą fluor. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian o leczeniu decyduje dentysta. Może zaproponować impregnowanie ząbka roztworem azotanu srebra. Niestety po takim zabiegu ząb staje się ciemny, ale choroba nie postępuje. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Zęby przy dużej frekwencji próchnicy wymagają leczenia, idealnej higieny i wzmocnienia oraz regularnych wizyt w gabinecie. Jesli próchnica dotyczy przednich zebów, u tak malego dziecka, dobrym zabiegiem jest lapisowanie.Trzeba pamietac że ten zabieg jest skuteczny tylko wtedy gdy jest regularnie powtarzany w cyklach co 3 miesiące.Zęby boczne nalezy leczyć z usunięciem próchnicy i założeniem wypełnień. Co 4 miesiące zalecam zabiegi lakierowania w gabinecie. Profilaktyka domowa- pasta z fluorem- 500ppm, dokładne szczotkowanie minimum 3 razy dziennie, czyszczenie przy tym języka, zdrowa dieta, z ograniczeniem słodyczy i podjadania między glównymi posiłkami, w nocy nie jeść i nie piś, jesli dziecko pije w nocy to tylko wodę.

Profilaktyczne zabezpieczanie zębów preparatem fluoru jest bardzo ważne i zalecane co 3 miesiące. Nie rozwiąże to jednak problemu i będzie mało skuteczne jeżeli w ustach jest próchnica. Należy jak najszybciej wyleczyć chore ząbki. Nowoczesna stomatologia oferuje wiele metod leczenia dzieci bez bólu i stresu - komputerowe znieczulenie, podtlenek azotu (gaz rozweselający), narkoza.