Próchnica zębów przyczyną wysokiego OB

Witam! Mam 56 lat, pracuję na wolnym powietrzu, dość ciężko, miałam ostatnio badania okresowe w pracy, wyniki i parametry w normie, ale wyszło mi b. wysokie OB aż 78. Od lat zmagam się z próchnicą zębów, zęby najpierw były kiedyś leczone, a potem stopniowo usuwane, bo już nic nie da się zrobić, zostało mi 5 zębów do usunięcia, ale strach przed dentystą mnie paraliżuje. Mam zaburzenia rytmu serca, czasami odczuwam ból w okolicach nerek, taki pulsujący i w lewej stronie brzucha. Na arytmię biorę Izoptim, oprócz tego wykryto u mnie parę lat temu pojedyncze kamienie kielichowe w nerce, woreczek żółciowy usunięty, ale mam pytanie czy zęby mogą być powodem tak wysokiego OB? Badanie ginekologiczne ok, chodzę regularnie do ginekologa, cytologia w porządku. Lekarz medycyny pracy nie chciał mi dać zdolności do pracy z powodu wysokiego OB, w końcu dał mi na rok. Czy zęby mogą być przyczyną chorób serca i migotania, jakie ja mam? Jestem zapisana do dentysty, gdyż usuwam je stopniowo, ale po każdym znieczuleniu serce mi łomocze jak szalone. Wiem, że zęby są przyczyną wielu chorób, ale to OB może być tak wysokie od tego? Pozdrawiam, Lucyna

Witam!

Odczyn Biernackiego (OB) jest nieswoistym parametrem laboratoryjnym, który może być nieprawidłowy w wielu przypadkach. Na podstawie opisu można przypuszczać, że wykluczono większość najczęstszych przyczyn przyspieszonego OB (zapalenia, choroby hematologiczne, nowotwory). Warto wiedzieć, że choroby zębów i przyzębia również mogą być przyczyną podwyższonego OB. W związku z tym wskazane jest przeprowadzenie badania stanu uzębienia i ewentualna sanacja lub ekstrakcja chorych zębów. Chore zęby mogą być źródłem groźnych infekcji, dlatego wskazane jest zadbanie o wyeliminowanie ognisk próchniczych. Choroby zębów nie mają związku z zaburzeniami rytmu. W Pani przypadku migotanie przedsionków jest prawdopodobnie chorobą podstawową, powinna Pani pozostać pod stałą opieką kardiologa. Podsumowując proponuję zgłosić się do stomatologa w najbliższym czasie. Istnieją duże szanse na to, że OB ulegnie normalizacji po usunięciu ognisk próchniczych w jamie ustnej. Pozdrawiam serdecznie!